Kapat
VPN Nedir
Yazılım 20 0

VPN Nedir? Nasıl Kullanılır?

VPN konusunda bilinmesi gereken tüm detaylara değiniyoruz. VPN Nedir? VPN nasıl kullanılır? Engellenen içeriklere nasıl ulaşabilirim? gibi soruları yanıtlayacağız.

Dünyada ve ülkemizde her yıl VPN kullanımı artış gösteriyor. Kullanıcılar internet verilerinin güvenliği konusunda daha bilinçli hale geldikçe VPN kullanımında da artış oluyor. Güvenlik dışında yasaklı içeriklere erişim konusunda da VPN kullanılıyor. VPN sayesinde yaşadığınız ülkede paylaşılmayan içeriklere de erişebiliyorsunuz. Buna örnek olarak henüz Netflix Türkiye’de olmayan ancak farklı ülkelerde izlenebilen dizi ve şovlara VPN sayesinde erişebiliyorsunuz.

VPN nedir ve nasıl kullanılır?

Yazımızda VPN nedir? Bilgisayarınızda nasıl kullanabilirsiniz gibi konulara çözüm getireceğiz. Anlatıma geçmeden önce hemen VPN’in çalışma mantığından kısaca bahsedelim. VPN kelimesinin açılımı sanal gizli ağ anlamına gelmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için farklı nedenleriniz olabilir. VPN kullanma nedeniniz sizi ilgilendiren bir konu olduğu için detaylara girmeden, anlatıma geçiyoruz.

VPN kullanabilmek için bir servis abonesi olmanız gerekiyor. Bir VPN servisine kayıt olduktan sonra ücretsiz sürümü deneyebilir veya abonelik seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Tam performans almak için ücretli VPN servisleri kullanmalısınız. Bazı siteler memnun kalmazsanız iade bile yapıyor, bu konuda seçim sizin. Yakında en iyi ücretli VPN servislerini anlatan bir rehberimiz sizlerle olacak.

Kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra VPN programını bilgisayarınıza indirin ve kurun. Servisten faydalanmaya başlamak için uygulamayı başlatın. Program açıldığı zaman sizden ilk önce sunucu seçimi yapmanız istenecek. İhtiyaçlarınıza göre listedeki ülkelerden birini tercih edebilirsiniz. Inter IP adresiniz VPN sunucularıyla eşleşme işlemini anında yapacaktır.

VPN Nedir

Tercih ettiğiniz sunucu neredeyse sizin sanal konumunuz da artık orası olacaktır. Bağlantıyı kesene kadar bu durum böyle devam eder. İngiltere’de yayınlanan bir Netflix dizisi izlemek istiyorsanız İngiltere sunucusunu tercih etmeniz gerekir. Örnekleri ihtiyaçlarınıza göre çoğaltabilirsiniz.

Bağlantıyı kesmek için programdan programa değişen kapat butonunu kullanabilirsiniz. Kaliteli VPN servisleri internet veya sunucu problemlerinden dolayı bağlantı kaybı oluşma ihtimaline karşı gizliliğinizi korumaya devam eden sonlandırma anahtarları kullanırlar. Ücretsiz servislerde bu tarz önemli özellikler yoktur. VPN servisinin çalışıp çalışmadığını test etmek için IP konumunu gösteren siteleri kullanabilirsiniz.

Böylece “VPN Nedir?” rehberimizin sonuna geldik. Teknoloji rehber ve incelemelerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimizi takip edebilirsiniz.

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir