Bu yazımızda geleceğin bilgisayarları olacak olan ve hepimizin evlerinde yerini yavaş yavaş almaya başlayacak kuantum bilgisayarlar hakkında kısa ve öz bilgilere yer verdik. Keyifle okuyacağınız Kuantum Bilgisayar Nedir? başlıklı yazımız sizlerle.

Olağan üstü özelliklere sahip bu bilgisayarlar kuantum fiziğinin destekleriyle sıradan bilgisayarların yapamayacağı kadar işlemlere sahip özel donanımlı kurulumlardır. Dünyanın en önde gelen bilim kuruluşları tarafından projelendirilen ve geliştirilmesi süren bu bilgisayarlar ile yapılabileceklerin hayal gücü ile sınırlı olduğu biliniyor. İnsanlığa çok büyük fayda sağlayacak olan bu bilgisayarlar ile zamanda tasarruf yaparken donanımların yıpranması da önleniyor. Müthiş hesaplama gücüne sahip bu bilgisayarların sektörde yayılacağı günler hatta kişisel kullanımda yayılacağı günler çok geç görünmüyor.

Çalışma mantığı nedir?

Hali hazırda kullandığımız bilgisayarlar işlemleri 0 ve 1 bit değerleri ile yapabiliyor iken kuantum bilgisayarda bu işlem kübit denilen kuantum bitleri ile yapılmakta. Atomdan bile daha küçük seviyede yapılar kullanan bu bilgisayarlar çalışma sistemleri ile dünyada bilim ve teknolojinin entegre olarak ne denli gelişme gösterdiğinin kanıtıdır. Yine kişisel bilgisayarlarımızda bir devre ya açık ya da kapalı iken yani 0 veya 1 iken, kuantumlarda bu kadar net değildir. Fizikteki üst üste binme ve süperpozisyon olarak adlandırılan bu durum işlemcinin sonuca gidip daha erken dönmesini sağlıyor. Aynı zamanda birden fazla hesaplama yapan bu devasa bilgisayarlar eş zamanlı binlerce işe karşılık veriyor. Yani, klasik bilgisayarlar giderken, kuantum bilgisayarlar dönüyor diyebiliriz.

Gelecekte neler olacak?

Ülkemizde render ve gaming bilgisayarlar olağan üstü olarak biliniyor. En iyi bilgisayarların bunlar olduğu düşünüldüğünde kuantum bilgisayarları kullanmaya başladığımızda render bilgisayarlarının ne kadar yavaş ve işlem gücü düşük olduğunu daha iyi anlayacağız. Teknoloji yerinde durmuyor. Buna bilim de eklendiğinde ortaya muhteşem ürünler çıkıyor. Bizler de yakın zamanda bu tür bilgisayarları kullanacağız. Yapay zekalarında her geçen gün geliştiğini düşündüğümüzde yapacaklarımızın sınırsız hale gelmesi muhtemel.

Geleceğin teknolojisi kuantum bilgisayarlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşım fikir alışverişirinde bulunalım. Dilerseniz sitemizin ilk yazısını da okuyabilirsiniz; Teknoloman nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir