Türkiye’yi ve dünyayı etkisi altına alan yüz binlerce ölüme sebep olan koronavirüs salgını ile ilgili Ruhi Çenet tarafından hazırlanan güncel Koronavirüs canlı bilgilendirmeleri sizlerle. Youtube üzerinden anlık olarak düzenlenen yayını ve bu konumuzu sık kullanılanlarınıza eklemeyi unutmayın.

Koronavirüs Canlı son durum

Tüm dünyada genç yaşlı milyonlarca kişiye bulaşan Çin’in Wuhan kenti kaynaklı Kovid-19 Koronavirüs kabusu her geçen gün can almaya devam ediyor. Tüm dünyada yaşanan gelişmeleri canlı olarak yayınlayan Ruhi Çenet youtube kanalında zaman zaman bilgilendirmelerde yapıyor. Türkiye’de 1 buçuk milyonun üzerinde test yapılırken 4 binin üzerinde can kaybı yaşadık. Her gün yapılan testlerin sayısı 40 bin dolaylarında seyrediyor. Ve son haftalarda ölüm sayısı yüzün altına 40-60 arasında seyrediyor.

Türkiye’den koronavirüse karşı büyük özveri

Tüm dünyanın sınıfta kaldığı Koronavirüs pandemisi Türkiye’nin başarılı uygulamaları ile ülkemizde beklenenin altında etkiye sebep oldu. Devlet tarafından alınan önlemler, sokağa çıkma yasakları ve yaptırımlar bunda çok etkili oldu. Süreçte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca büyük bir beğeni toplarken sosyal medya hesapları kısa sürede milyonlarca takipçiye ulaştı.

30 Büyükşehir’de hafta sonları yasaklar etkili oldu

Türkiye’nin en çok nüfüsuna sahip olan 30 ilinde hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasakları salgının ilerlemesini durdurmada büyük etken oldu. Yine bu şehirlere yapılan giriş – çıkış yasağı göç psikolojinin önüne geçmekte faydalı oldu. Zamanla da esnetilen bu yasaklar vaka sayısının az olduğu illerde kaldırılarak hayat normale döndürüldü.

Hayat Eve Sığar uygulamasından anlık takip Koronavirüs canlı

Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan android ve ios uygulaması Hayat Eve Sığar vatandaşların çevresinde riskli alanların bulunduğunda bildirim alarak önlem almalarını sağladı. Ayrıca maske talepleri de uygulama üzerinden yapılabiliyor. İlgili butona tıklandığında eczanelerden maske alınabilecek QR kod çıkıyor. Bu kod ile eczanelerden 5 adet maske alınabiliyor. Haritada bulunan yoğunluk katmanları da evrensel ısı renklerine göre yoğunluğu belirtecek şekilde ayarlandığından gittiğiniz yerlerdeki salgın durumunu takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı okumakta bilgisayarınızın yavaşlığından dolayı sıkıntı yaşıyorsanız Windows Hızlandırma Yöntemleri başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Bizi Teknoloman instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın.