Kapat
Yeni Bilgisayara Dosya Aktarımı
Teknoloji 35 0

Yeni Bilgisayara Dosya Aktarımı Nasıl Yapılır?

Yeni bilgisayara dosya aktarımı yapmak için birkaç yöntem bulunuyor. Bu rehberimizde bunları sizlere aktarıyor olacağız.

Yeni bir bilgisayara geçiş yapmayı yeni bir eve taşınmak gibi düşünebilirsiniz. Tek farklı eşyalarınızı taşımak için arkadaşlarınızdan yardım istemenize gerek kalmıyor. Bilgisayarınızdaki verileri aktarmak için farklı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Manuel aktarım

İşleri pratik yoldan halletmeyi seviyorsanız, dosyalarınızı manuel olarak aktarabilirsiniz. Elbette, bunun da birkaç farklı yolu bulunuyor.

İlk önce eski bilgisayarınıza harici disk veya USB bellek bağlayın. Bu tarz ürünlerin her bütçeye uygun versiyonu bulunuyor. Bu konuda seçim size kalmış. Dosyalarınızı bağladığınız belleğe aktarın, depolama cihazını çıkarın. Yeni bilgisayarınıza takın ve işlemlerin tersini uygulayarak dosyalarınızı yeni cihazınıza aktarın.

Harici bellek satın almak istemiyorsanız Dropbox, OneDrive veya Google Drive gibi bulut depolama servislerini tercih edebilirsiniz. Dosyalarınızı bulut sistemiyle taşımak da çok kolaydır. Sürükle bırak yöntemi ile tüm dosyalarınızı yeni bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Dosyalarınızın boyutu ücretsiz sınırların dışına çıkıyorsa, abonelik servislerinden yararlanabilirsiniz.

Yeni Bilgisayara Dosya Aktarımı: Aktarma kablosu ile aktarım

Bulut depolama kullanmak internet bağlantı hızınıza göre oldukça zaman alabilir. Bununla uğraşmak istemiyorsanız dosyalarınızı aktarma kablosu kullanarak taşıyabilirsiniz. Kablo eski bilgisayarınızdaki bağlantı noktasına bağlanır. Bu kablolar genellikle yanlarında bir yazılım ile beraber gelir. Kablo sayesinde eski ve yeni bilgisayar arasında hızlı bir aktarım sağlanır.

Yazılım ile aktarım

Windows, önceden kullanıcılarına Easy Transfer adında bir dosya aktarma servisi sunuyordu fakat Windows 10 ile beraber bu yazılım kaldırıldı. Microsoft, bu hizmetin devam etmesi için Laplink PC Mover ile bir anlaşma sağladı. Firmanın PCMover Express adındaki hizmeti ile aktarım yapılabiliyor. Bu hizmetten yararlanmak için ortalama 15 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu hizmet ile yalnızca veri ve ayar aktarımı yapabiliyorsunuz. PC Mover Pro versiyonu ile uygulamalarınızı da taşımanız mümkün.

Ücretli olduğu için çekimser kalabilirsiniz ancak bu yöntem sayesinde eski bilgisayarınızda bilmediğiniz yerlerde bulunan dosyaların gözden kaçmasını engellemiş oluyorsunuz. Üstelik pro versiyonu kullanan kişiler 7/24 destek alabiliyorlar.

Yeni Bilgisayara Dosya Aktarımı: Mac ve Windows aktarımları

Kişisel Windows bilgisayarınızda olduğu gibi bulut hizmetleri ve harici diskleri kullanarak Mac ve Windows arasında aktarım yapabilirsiniz. Mac tarafında ise yazılım desteği Migration Assistant adındaki uygulama ile sağlanıyor. Bu sayede ayarlarınızı, takvimlerinizi, kişilerinizi, ve e-posta hesaplarınızı Mac’e sorunsuz bir şekilde aktarabiliyorsunuz.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir