Kapat
Windows Wi-Fi Önceliği Ayarlama İşlemi
Teknoloji 5 0

Windows Wi-Fi Önceliği Ayarlama Nasıl Yapılır?

Wi-Fi önceliği ayarlama, internet bağlantısı kurduğunuz ortamda kullanabileceğiniz birden fazla ağ olan ortamlarda işinize yarayabilir.

Halka açık alanlarda, alışveriş merkezi veya havalimanı gibi ortamlarda Wi-Fi bağlantısını kullanmak istediğinizde onlarca kullanılabilir ağ göreceksiniz. Bunların bazıları ücretsiz olabileceği gibi bazılarına giriş veya ödeme yapmanız gerekebilir.

Bilgisayarınız bunca ağ arasında en iyi ve kaliteli olana otomatik olarak bağlanmaya çalışır. Fakat otomatik olarak bağlanılan ağ, yavaş veya farklı bir kişinin açıp da kapatmayı unuttuğu bir ağ olabilir. Bu gibi durumlarda Wi-Fi önceliği ayarlama işlemi sizi hem zamandan koruyacak, hem de daha güvenli bir bağlantı kurmanızı kolaylaştıracaktır.

Windows Wi-Fi Önceliği Ayarlama İşlemi

Windows 10 işletim sisteminde Wi-Fi bağlantısını açtığınızda, bilgisayarınız önceden bağlanılan veya bağlanmaya çalıştığınız ağ ile bağlantı kuracaktır. Bu işlemlerden birini yapmazsanız bilgisayar herhangi bir ağa bağlanmaz ve öylece kalır.

Etrafınızda çeşitli Wi-Fi bağlantı noktaları olsa da bunlar arasından manuel olarak seçim yapmanız gereklidir. Fakat, bağlantıların önceliğini değiştirebilir ve bilgisayarın seçtiğiniz ağlara kendiliğinden bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Windows Wi-Fi Önceliği Ayarlama İşlemi

Wi-Fi öncelik ayarlama adım adım nasıl yapılır?

  • Windows logosuna tıklayın, arama seçeneğinden Komut İstemi programını bulun.
  • Programı yönetici olarak çalıştırın.
  • Açılan ekrana “netsh wlan show profiles” komutunu yazın. Bu komutu girdiğinizde karşınıza daha önce bağlandığınız kullanılabilir olan ağların listesi çıkacaktır. İşleme devam etmeden önce öncelik vermek istediğiniz ağları bulmalısınız.
  • Bunu da yaptıktan sonra “netsh wlan show interfaces” komutunu girin.
  • Ağ önceliği sırasını değiştirmek için ise aşağıda belirttiğimiz komutu girin. Komutun ilgili alanlarını kendinize göre düzenleyin.
  • netsh wlan set profileorder name =”WiFi İsmi” interface=”Wi-Fi” priority=1

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir