Kapat
USB Type-C Nedir? Ne işe yarar?
Teknoloji 11 0

USB Type-C Nedir?

2015 senesinde hayatımıza giren USB Type-C, hem teknoloji düşkünlerinin hem de gündelik kullanıcıların kullanım performansını artıran bir yenilik olmuştu. Çıkışının ardından geçen süreçte teknolojik cihazlarda standart haline gelen Tip C bağlantı tipi ne gibi avantajlar sunuyor?

USB 3.1, veri iletim hızının standardına verilen isimken, Type-C yeni bir bağlantı noktası çeşidi olarak hayatımıza girmiştir. Yeni nesil bağlantı noktası Tip C, çeşitli avantajlar sunuyor.

Type-C ile saniyede 1,22 GB veri aktarımı yapmak mümkün, USB 3.0 bağlantı noktalarıyla saniyede 6 MB veri aktarımı yapılabiliyordu. Kablo girişi konusunda da pratik olan Tip C, güç çıkışı, veri aktarımı, VGA, DisplayPort ve HDMI gibi çıkışları da destekliyor.

Küçülen akıllı telefon , incelen dizüstü bilgisayarlar ile birlikte hayatımızdaki yerini alan USB Type-C eski USB bağlantı noktalarını tozunda boğuyor desek abartıyor olmayız. Nesillere göre aktarım hızları şu şekilde;

  • USB 3.1, 10 Gbps veri aktarım hızı, 5V 2A enerji transferi
  • USB 3.0, 5 Gbps veri aktarım hızı, 5V 1.8A enerji transferi
  • USB 2.0, 480 Mbps veri aktarım hızı, 2.5V 1.8A enerji transferi
  • USB 1.1, 12 Mbps veri aktarım hızı, 100mA enerji transferi
USB Type-C Nedir? Ne işe yarar?

Tip C Bağlantının Avantajları

Tip C, günümüzde tüm bilgisayarların yan taraflarında görmeye alıştığımız giriş noktalarına göre iki kat hızlı olmasına ek olarak şarj hızınızı da yükseltiyor. Yüksek güç değerlerine sahip olan Type-C sayesinde çok daha fazla enerji transferi sağlanabiliyor. Bağlantı noktasının eski nesillere göre daha küçük olması da akıllı telefonlar tarafından hemen benimsenmesine neden olmuştur.

Tip C bağlantı noktasının belki de en güzel özelliği bir adaptör ihtiyacı olmadan neredeyse tüm bağlantıları kurabiliyor olmasıdır. Tip C sayesinde cihazınızı TV’ye bağlamak, şarj etmek, monitör bağlantısı kurmak, dosya aktarımı yapmak gibi işlemlerin tamamı tek bir bağlantı noktası üzerinden yapılabiliyor. Tip C sayesinde akıllı telefonların daha kompakt hale gelmiş olması da güzel bir bonus diyebiliriz.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir