Kapat
Sıvı Soğutma Sistemi Nedir?
Teknoloji 23 0

Sıvı Soğutma Sistemi Nedir?

Bu yazımızda günümüz bilgisayarlarında sıkça kullanılan sıvı soğutma sistemi hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Yıllar geçtikçe daha güçlü hale gelen bilgisayarları soğutmak da bir hayli zorlayıcı oluyor, sıvı soğutma bu konuda en iyi çözüm veren sistemlerden biridir.

Bir bilgisayarda en fazla ısınan iki donanım ekran kartı ve işlemcidir. Küçücük bir alan içerisinde kalan yüz binlerce transistorun elektrik enerjisine karşı gösterdiği direnç sonunda oluşan ısı, parçaların istenenden daha fazla ısınmasına yol açabilir.

Parçalar ısındıkça genleşme olur, bu durum bilgisayarlarda da geçerlidir. Genleşme sonrasında soğuyan parçalar eski haline gelir. Isınma ne kadar çok olursa genleşme de ona göre fazla olacaktır. Bu durum donanımların üzerinde zaman içerisinde ufak çatlaklar oluşmasına yol açabilir.

Bunun haricinde, fazla ısının işlemcilerin elektrik iletkenliği azalabilir ve bunun sonucunda sistem kilitlenir. Tüm bu olumsuz sonuçları yaşamamak için bilgisayarlarda soğutma sistemleri vardır.

Sıvı Soğutma Sistemi Nedir?

Sıvı soğutma sistemi neden daha başarılı?

Hava soğutma sisteminde işlemciye temas eden bölümde alüminyum malzemeden üretilmiş parçalar bulunur. Bu parçalar, işlemciye temas ettikleri yerden ısıyı alır ve ısıyı fana iletirler.

Sıvı soğutma sistemlerinde ise ısı iletim görevini sistemde kullanılan sıvı üstlenir. İşlemcileri soğutmak için kullanılan sıvı soğutma sistemleri dört temel parçadan meydana gelir. Pompa, su bloğu, fan ve radyatör. Sistemdeki sıvı borular sayesinde radyatöre taşınır.

Sıvıların ısıyı iletme oranı havaya kıyasla 25 kat daha fazla olduğu için soğutma işlemi için çok kullanışlıdır. İkinci avantajı ise sıvının ısı kapasitesinin, havaya kıyasla daha fazla olmasıdır. Sıvı soğutma sistemlerinde kullanılan sıvının, ısı kapasitesi havaya göre dört kat daha fazladır.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir