Kapat
Silinen Dosyaları Kurtarma
Teknoloji 21 0

Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Yanlış bir tıklama ile yapılan işlemler silinen dosyaları kurtarma zorunluluğu doğurabiliyor. Bir dosya veya dosya içeriğini yanlışlıkla sildiğiniz zaman yaşadığınız duyguyu kimseye anlatamazsınız. Uzun süredir üzerinde çalıştığınız proje bir anda yok olup gidebilir.

Yanlışlıkla bir dosyayı sildikten sonra yaşadığınız panik geçtiğinde hemen bir çözüm yolu aramaya başlarsınız. İşte, biz sizlere bu çözümü anlatacağız. Aslında, genellikle silinen dosyaları geri almak çok kolaydır.

Silinen Dosyaları Kurtarma Yöntemleri

Kaybettiğiniz dosyaları geri kazanmak için yapabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Geri dönüşüm kutusunu kontrol edin

Çöp kutusunu açarak sildiğiniz tüm dosyaları tespit edebilirsiniz. Sildiğiniz dosyayı bulduğunuzda basitçe masaüstünüze sürükleyerek kurtarabilirsiniz. Sildiğiniz dosyaları burada bulamıyorsanız denemeniz gereken başka yöntemler de var. Umarız dosyalarınızı yedekleme alışkanlığınız vardır. Bu sayede çalışmalarınızın en azından bir önceki haini kurtarabilirsiniz.

Dosya geçmişini kullanarak kurtarma

Yedekleme alışkanlığına sahip değilseniz, dosya geçmişi yedekleme özelliğini açtığınızı farz ediyoruz. Bilgisayarınızda başlat düğmesine basın. Ayarlar > Güncelle ve güvenlik > Yedekleme Z Bir sürücü ekle yolunu takip edin ve yedeklemeleriniz için bir bellek veya ağ seçin.

Geri yükleme işlemi

  1. Arama bölümüne dosyaları geri yükle yazın ve dosya geçmişiyle dosyalarınızı geri yükleme seçeneğine tıklayın.
  2. Kurtarmak istediğiniz dosyaları bulun ve tüm sürümlerini görmek için tıklayın.
  3. Kurtarmak istediğiniz dosyanın dilediğinizi sürümünü geri almak için geri yükle seçeneğini kullanın. Dosyanızı farklı bir konumda kaydetmek için geri yükle seçeneğine sağ tıklayın ve geri yükleme konumu seçeneğine tıklayıp, konum seçin.
Silinen Dosyaları Kurtarma

Yedekleme yapmadım ne yapacağım?

Dosyanızı çöp kutusunda bulamıyor veya yedekleme yapmadıysanız, Stellar Data Recover veya Piriform Recuva gidi ücretli/ücretsiz dosya kurtarma servislerinden birini kullanabilirsiniz.

İlk olarak Mac bilgisayarlar için tasarlanan kurtarma programı Disk Drill artık Windows tarafında da kullanılabiliyor. Sabit sürücü formatlama, bölümleme kaybı, hatalı/başarsıız önyükleme, hatalı silme işlemleri gibi sorunlar için bu program işinize yarayacaktık.

Bunların haricinde çalışmanızı daha önce birine e-posta üzerinden göndermiş olabilir misiniz? Bu dosyanın bir kopyasını bulut hizmetlerine yüklediniz mi? Bu sorulardan en azından birine cevabınız evet ise ilgili servisten çalışmanızın bir kopyasını edinebilirsiniz. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir