Kapat
Teknoloji 49 0

PlayStation 5 ve PlayStation 4 Karşılaştırması

PlayStation 5, PlayStation 4’e kıyasla ne gibi ekstralar sunuyor? Yeni jenerasyon konsolların farkı önceki kadar hissedilecek mi? Bu soruların cevabını PS5 çıkmadan vermek zor olsa da teknik detaylar üzerinden sizleri şimdiden bilgilendireceğiz.

Sony, PlayStation 4 ile güncel neslin şampiyonu olmayı başarmıştı. Şimdi de aynı şeyi PlayStation 5 ile başarmak istiyor. Peki, PS5 bunu yapabilecek güce sahip mi? Şirket teknik detaylar haricinde pek fazla bilgi vermiyor olsa da elimizdeki kaynaklardan yola çıkarak durumu yorumlayacağız.

PS5 ve PS4 arasında kıyaslama yaparken konuya PS4 Pro’yu dahil etmemiz gerekiyor. Yenil nesil konsol almayı düşünenler PS5 ve PS4 Pro arasında karar verip, jenerasyon değişimini yapıp yapmayacaklarını netleştirecekler.

PS5 vs PS4 Teknik Özellikler


PlayStation 5PlayStation 4 PlayStation 4 Pro
CPUAMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3,5 GHz8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar 1.6 GHz8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar 2.1 GHz
GPU10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz1,8 TFLOPS, AMD Radeon temelli36 CUs at 911Mhz, 4.2 TFLOPS
RAM16GB GDDR68GB GDDR58GB GDDR5
DepolamaÖzel 825GB SSD500GB, 1TB HDD1TB HDD
Harici DepolamaNVMe SSD slotu, USB HDD2.5-inch HDD, USB HDD2.5-inch HDD, USB HDD
Optik SürücüUltra HD Blu-rayBlu-rayBlu-ray
Çözünürlük4K at 120Hz, 8K1080p4K

PS5, tamamen yeni bir mimari üzerine inşa edildi. İşlemci konusunda çekirdek sayısı aynı olsa bile performans tarafında ciddi farklılıklar oluşacaktır. Yeni nesil GPU, iki katına çıkan RAM ve klasik HDD sürücülerden bıkan konsol oyuncularına derin bir nefes aldıracak olan SSD teknoloji PlayStation 5’i teknik olarak eski modellerin üzerine koyuyor.

GPU tarafında PS5 ile standart PS4 modellerini kıyasladığımızda yeni nesil konsolun tam 8 kat daha güçlü olduğunu görüyoruz. PS4 Pro ile kıyasladığımızda ise aradaki fark iki buçuk kata düşüyor. İki buçuk katlık farkın da azımsanamayacak bir değer olduğunu söyleyelim. Özellikle standart PS4 modelinden PS5’e geçiş yapanlar nesil farkını ciddi anlamda hissedeceklerdir.

PlayStation 5

PlayStation 5 Oyun Desteği

Sony, 11 Haziran tarihinde düzenlediği “Future of Gaming” etkinliğinde PS5’e gelecek oyunların bazılarını bizlerle paylaştı. Etkinlikte PS markası ile özdeşleşen Gran Turismo ve Spider-Man gibi kaliteli yapımlara ek olarak hikâye temelli indie oyunlara da yer verildi. Açıklanan tam listeyi konu ile ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Yeni oyunlara ek olarak Uncharted 4, The Last of Us ve God of War gibi Sony’nin en başarılı özel yapımlarının büyük bir kısmı PS5’te de çalışacak. Yalnızca şimdiye dek çıkan oyunları oynamak için bir konsol almayı düşünüyorsanız PS4 Pro sizin için yeterli olacaktır ancak ilerleyen yılları da güvenceye almak için PS5 çıkışını beklemek daha mantıklı bir hamle olabilir.

PlayStation 5 Kontrolcü

PS5 ve PS4 Kontrolcü Farklılıkları

Yeni nesille birlikte göreceğimiz büyük değişikliklerden biri de kontrolcü tarafında olacak. Yeni kontrolcü daha işlevsel ve fütüristik tasarımıyla öne çıkıyor. Tasarım açısından farkları görmek için bir bakış atmanız bile yeterli olacaktır.

Özellik tarafına bakacak olursak, R2 ve L2 tuşlarının oyuna ve oyun içerisindeki işleme göre farklı baskı uygulamanızı gerektirecek olması gerçekten güzel bir detay. Bu özellik sayesinde silahların hassasiyet ve farklı senaryolarda yapılması gereken eylemlerin gerçekçiliği bir üst seviyeye çıkacaktır. PS4 kontrolcüsü olan DualShock 4’te böyle bir özellik bulunmuyor. DualSense adındaki PS5 kontrolcüsünün yeni titreşim motoru sayesinde araba yarışlarında farklı zeminlerin oluşturduğu hissiyatları hissedebileceksiniz.

PlayStation 5 ve PS4 Fiyat Farkı

PlayStation 5 fiyatının 5.500-6.000 TL bandında olması bekleniyor, resmî açıklama gelmediği için bu konuda net bir rakam veremiyoruz. PS4 Pro ise 3.700 TL civarında bulunabiliyor. Aralarındaki 2.000 TL farkı vermeye değer olduğunu düşünüyoruz ancak burada seçim sizlere kalıyor. Günümüz oyunlarıyla sınırlı kalmamak ve yeni neslin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak için PS5 modelini beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir