Kapat
NTUSER.dat Nedir? Ne işe yarar?
Teknoloji 28 0

NTUSER.dat Nedir?

NTUSER.dat dosyasını gören bazı Windows kullanıcıları bunun bir virüs olduğunu düşünebiliyor. Aslında durum tam olarak böyle değil. Konu hakkında merak edilenleri yazımızda açıklıyoruz.

Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarınızda gizli dosyaları görünür hale getirdiğiniz zaman NTUSER.dat adında bir dosya görmüş olabilirsiniz. İlk olarak bunun büyük önem taşıyan bir sistem dosyası olduğunu ve önemli bir işlevi olduğunu belirtelim. Belirtilen dosya, yeni bir kullanıcı profili oluşturulduğunda otomatik olarak kişisel dizininiz de oluşur.

Windows işletim sistemli bir bilgisayarda yeni bir kullanıcı açıldığında, tercihlerini ve ayarlarını ayrı ayrı saklar. Bunun sonucunda bahsi geçen dosya oluşur.

Bu dosyayı kendiniz açmanız veya oluşturmanız gerekmez, Windows otomatik olarak dosyayı oluşturur ve gerektiğinde günceller. Detaylı anlatıma geçtiğimizde dosyanın önemini daha iyi anlayacaksınız.

NTUSER.dat dosyası ne işe yarar?

Sistemde herhangi bir ayarı değiştirdiğiniz zaman bilgisayarın bu değişikleri hatırlaması gerekir. Yapılan değişikliklerin bir daha oturum açtığınızda bıraktığınız gibi kalması için bu işlem gereklidir. Yaptığınız işlemler tekrar oturum açtığınızda otomatik olarak işlenir.

Kullandığınız hesaptan çıkış yaptığınızda bu görevi yazımızın konusu olan dosya üstlenir. Yeni bir profil oluşturulduğunda ise önceki değişiklikler yeni profile yansıtılmaz ve yeni profil için ayrı bir dosya oluşturulur. Her kullanıcı kendi veri ve tercihlerine sahiptir.

İlgili dosyanın boyutu kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterebilir. Hangi yazılımların profilde kullanıldığı boyut konusunda önemli bir faktördür.Yüksek boyutlu ve ağır yazılımlar kullanılan profilin dosyası daha büyük olacaktır.

NTUSER.dat silinirse ne olur?

İlgili dosya silinirse kullanıcı profilinde bozulmalar oluşur. Bu dosyayı silmenizi kesinlikle önermiyoruz. İşletim sisteminde yaptığınız tercih ve ayarlar bu dosyada kaydedilir. Dosyayı silmeniz halinde profilinize giriş yapmaya çalışırken “hesabınıza giriş yapamıyoruz” tarzında bir uyarı ile karşılaşırsınız. Maksimum 20-25 MB yer tutan bu dosyayı silmenin size hiçbir getirisi olmayacaktır.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir