Her yerde duymaya başladık. Nanoteknoloji işlemciler, bezler, arabalar, üretim olan her sektöre nanoteknoloji damga vurmaya devam ediyor. Dünya genelinde teknoloji meraklılarının yakından incelediği bu yeni teknolojinin geleceğimizin ön ayakları olduğunu bildirelim. Gelin bir de robotistan tarafından kısa ve öz video ile neymiş birlikte bakalım.

Gelecek nanoteknoloji

Dünyanın geleceği onun elinde. Kimin mi ? Bir metrenin milyonda biri olan nanometrenin. Her sektörde parmağı olan, endüstride, mimaride, bilgisayarda hatta kumaş bezinde. Geleceğin teknolojisi bu. Bilim insanlarının en ince işçilik ile ulaştığı bu yenilikte. İlk kez 1974’te kullanıldı ama asıl önemli adımlar günümüzde yapılmaya başlandı. Richard Feynman adında bir fizikçi ortaya attıktan sonra pek önemsenmese de zamanla güzelliği fark edildi.

Uzun yıllardır bilim ve teknolojide uzman araştırmacılar tarafından yapılan arştırmalar sonucunda geliştirilen akustik rezonans ve mekanik titreşimler nanoteknolojinin gelişiminde büyük rol oynadı. Mesela, mekanik rezonansların sinyalleri işlemek ve yüksek hassasiyetli ölçümlerde kullanılması buna en güzel örneklerden biridir. Kuantum mekaniğinin yasalarına da uyan bu rezonanslar geleceğin teknolojisi olarak adlandırılmaya devam ediyor.

Kuantum mekaniğinden de yararlanılıyor

Bu akustik malzemelerden faydalanan nanoteknoloji ürünleri geleceğimizin altyapısını oluşturmaya devam ediyor. Araştırmacılar ve bilim insanlarının son örnekte verdiğimiz mekanik titreşim ve akustik rezonansların üst üste bindirilmesinde kuantum mekanik özelliklerinden yararlanarak karışıklığı gideriyor. Teknolojinin geldiği bu noktada ülkemizdeki bilim adamlarının çalışmaları da göz dolduruyor.

Sürtünme çalışmaları geleneksel yöntemin dışında nano ölçekte yapılıyor

Araştırmacılar, sürtünmenin nano ölçekte nasıl çalıştığını anlamanın yollarını araştırıyorlar, böylece yağlayıcılar ve onu azaltmak için başka yollar tasarlayabilirler.

Öte yandan sürtünmenin nano ölçekte nasıl çalıştığını anlamak için arayıştaki araştırmacılar önemli adımlar atıyor. Yağlayıcılar ve azaltmak için başka yollar da deneniyor. Sürtünmenin tanımlanması normal ölçekte zor olduğu için nano ölçekte çalışmalar başarıyla sonuçlanmaya başladı. Matematiksel modeller 1929 yılında kullanılmaya başlamış olsa da günümüz teknolojisinde nano ölçekte yapılması işleri daha da kolaylaştırıyor.

Dilerseniz Kuantum Bilgisayar hakkındaki videomuzu izleyebilirsiniz, konu ile ilgili yorumlarınızı aşağıya bırakabilir ve fikrinizi beyan edebilirsiniz. İntagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın @teknoloman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir