Kapat
İnternet şifresi değiştirme
Teknoloji 22 0

İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet şifresi değiştirme, yeri geldiğinde hemen yapılması gereken bir işlem olduğundan bu konuda hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

İnternet bağlantısını kablo ile sağlayan kullanıcılar bu konuda rahatlar ancak artık evinde modem bulunan herkes Wi-Fi özelliklerinden de faydalanıyor. Gerek akıllı telefonlar gerek tabletler kablosuz bağlantı üzerinden internete erişim sağlıyorlar. İnternet şifresi değiştirme işlemine geçmeden önce hangi durumların şifre değiştirmenize neden olabileceğinden bahsedelim.

İnternet şifresini ne zaman değiştirilir?

Şifrenizi değiştirmeye yol açabilecek birden fazla neden olabilir. Bunlardan hangisinin başınıza geldiği pek önemli değil, sonuç olarak şifrenizin değişmesi gerekecek.

Şifrenizin istemediğiniz kişiler tarafından öğrenilmesi

En fazla karşılaşılan durumun bu olduğunu söyleyebiliriz. Wi-Fi şifrenizin başkaları tarafından ele geçirilmesi veri gizliliğiniz tehdit oluşturabilecek bir durumdur. Size ait olan internet bağlantısı kullanılarak başınıza iş açacak işlemler gerçekleştirilebilir. Şifrenizi başkalarıyla paylaştıysanız veya birinin şifrenizi ele geçirdiğinizi düşünüyorsanız, şifre yenilemek mantıklı olacaktır.

İlk şifreyi güncellemek

Modeminiz yetkililer tarafından kurulduğunda modemin arkasındaki varsayılan parolayı kullanmanız gerekir. Şifreyi girmesi ve ezberlemesi zor olduğu için insanlar varsayılan şifreyi değiştirmek isteyebilirler.

İstenmeyen cihazlarda kayıtlı kalan şifre

Bir seferlik komşu veya arkadaşlarınıza verdiğiniz şifre onların cihazlarında kayıtlı kaldığı için sonraki kullanımlarında sizden tekrar şifre istemelerine gerek olmaz. Ancak yakınınızda bunu kötüye kullanan birilerinin olduğunu düşünüyorsanız, şifrenizi değiştirmelisiniz.

Kolay Yoldan İnternet Şifresi Değiştirme

Sıraladığımız nedenlerle ilgilenmiyor ve sadece Wi-Fi şifresini değiştirmek istiyorsanız, sizleri ilgilendiren bölüme geldik. İlk olarak kolayca nasıl internet şifrenizi değiştirebilirsiniz bunu anlatacağız.

  • Modem arayüzüne giriş yapmak için tarayıcınızı kullanmanız gerekiyor.
  • Her modemin arayüz adresi farklıdır ancak genellikle “192.168.1.1” adresi kullanılır. Kendi arayüz adres ve şifrenizi sizler için hazırladığımız Tüm Modem Şifreleri yazımızdan bulabilirsiniz.
  • Modem arayüzünün menüsünü kullanarak “Kablosuz Ağ Ayarları” veya “WLAN” bölümüne giriş yapın.
  • Şifrenizi değiştireceğiniz alan genellikle “Güvenlik, “Kablosuz Şifresi” veya “Kablosuz Ağ Şifresi” gibi ifadeler kullanarak belirtilmiştir. Bu sayfaya girdikten sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Böylece internet şifresi değiştirme rehberimizin sonuna geldik. Yeni rehber ve incelemelerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir