Kapat
Huawei MateBook D14 İncelemesi
Teknoloji 26 0

Huawei MateBook D14 İncelemesi

MateBook serisi incelemelerimize Huawei MateBook D14 incelemesi ile devam ediyoruz. Tasarımıyla üst segment bir görüntü sunan bilgisayar hakkında bilmeniz gereken her şey incelememizde yer alıyor.

Piyasada yüzlerce dizüstü bilgisayar bulunuyor ancak yüksek performans, tasarım ve kullanım kolaylığı özelliklerini bir arada bulunduran pek fazla seçenek yok. MacBook tarafında kullanıcılar bu isteklerini MacBook Air alarak karşılayabiliyorlar. Windows laptoplar da bu ihtiyacın cevabını da MateBook D14 modelinin vereceğini düşünüyoruz.

Huawei MateBook D14 İncelemesi

Huawei MateBook D14 İncelemesi: Performans

Günlük kullanım için fazlasıyla yeterli bir performans sunan MateBook D14, gücünü Ryzen 5 3500 U işlemci, Vega 8 grafik birimi ve 8 GB RAM’den alıyor. Bilgisayarda ofis programlarına ek olarak Photoshop gibi fotoğraf düzenleme programlarının da sıkıntısız şekilde çalıştığını belirtelim. Huawei MateBook D14 bir render bilgisayarı olmasa bile 4K çözünürlüklü videolarınızı rahatça düzenleyebiliyorsunuz. Render bölümüne geldiğinizde biraz sabırlı olmanız gerekeceğini şimdiden söyleyelim. Video edit konusunda 1080p de akıcı ve sorunsuz bir deneyim alabilirsiniz.

Bu bilgisayar günlük işlerde yapılması gereken internet dolaşımı, dizi/film izleme ve sunum hazırlama gibi işlemlerinizi zorlanmadan yapabilir. Bilgisayarın performansının yüksek olmasının en büyük etkenlerinden biri de SSD depolama birimi le geliyor olması. Huawei bu üründe 512 GB SSD’ye yer vermiş. Depolama alanı konusunda uzun süre sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Batarya performansı tarafında ise Huawei 9.5 saate kadar pil ömrü vaat ediyor. Gerçek değerlerin de buna yakın olduğu söylenebilir. Ekran parlaklığını son seviyede kullanım yapar veya aşırı güç isteyen uygulamaları uzun süre kullanırsanız tüm dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi MateBook D14 modelinde de bataryanız erken bitecektir.

Huawei MateBook D14 İncelemesi

Huawei MateBook D14 İncelemesi: Tasarım

MateBook D14’ü kutusundan çıkardığınızda premium tasarım çizgisinden etkileneceğinizin garantisini verebiliriz. Üst segment modellerde görmeye alıştığımız bir tasarıma sahip olan cihaz MacBook modellerini andırıyor. Gövdesinde alüminyum materyal kullanılan cihaz hem sağlam hem de göze hoş geliyor. Yalnızca 1,38 kg ağırlığa ve 15,9 mmm kalınlığa sahip olan bilgisayar gümüş renk seçeneği ile satılıyor.

Bağlantı seçeneklerine baktığımızda HDMI, kulaklık girişi, USB-C, USB-A 2.0 ve USB-A 3.0 portlarını görüyoruz. Bilgisayarın tasarım konusunda bizleri etkileyen bir diğer özelliği ise ekran çerçevelerinin oldukça ince olması oldu. 2020 yılında bir dizüstü bilgisayar aldığınızda bu tarz çerçeveler görmek istiyorsunuz. Full HD çözünürlüğe sahip olan ekran 14 inç boyutunda ve mat kaplama ile geliyor. Kaplama sayesinde parlak ortam ve konumlarda bile ekranı görme konusunda sıkıntı yaşamıyorsunuz. F6 ve F7 tuşlarının arasına yerleştirilmiş olan 1 megapiksel çözünürlüklü kameranın sadece 720p kayıt yapabildiğini de ekleyelim. Ekranın parlaklığı ise 244 nit olarak belirtilmiş.

Bilgisayarın klavyesi oldukça konforlu, geniş tasarımı sayesinde rahatlıkla uzun süre boyunca yazı yazabiliyorsunuz. Karanlıkta yazmanız gerektiğinde ise arkadan aydınlatmalı klavye sayesinde gerekli ışığa kavuşuyorsunuz. Huawei MateBook D14 modelinin touchpad konusunda son derece başarılı olduğunu hemen fark edeceksiniz çünkü oldukça büyük bir touchpad tercih edilmiş. Windows bilgisayarlarda genellikle küçük ve kullanışsız touchpad görmeye alıştık ancak Huawei bu konuda da gerekli iyileştirmeleri yapmış. Laptop hoparlör konusunda ise ortalama bir performans veriyor.

MateBook D14 Alınır Mı?

Evet, incelememizde belirttiğimiz kullanım senaryoları size uyuyorsa MateBook D14 modeli sizleri pişman etmeyecektir. 5.499 TL ödeyerek satın alabileceğiniz bilgisayar Windows 10 Home kurulu bir şekilde geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir