Kapat
Huawei 5G
Mobil 20 0

Huawei 5G ekipmanını İngiltere ağlarından kaldıracak

ABD’den sonra İngiltere’te Huawei ürünlerinin kullanımını kısıtlıyor. Yabancı yapım elektronik, haberleşme sistemlerini yasaklayan bir genelge yayınlayan Trump İngiltere’yi de ikna etti. Huawei İngiltere’en çekilecek mi? Huawei 5G ürünleri yasaklanıyor.


Financial Times’ın bildirdiğine göre, Başbakan Boris Johnson aylarca ABD’den gelen baskıya dayanamayan İngiltere kararını verdi. Huawei ekipmanının kullanımını İngiltere’nin 5G ağlarından kaldırmaya hazırlanıyor.

Ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle İngiltere Muhafazakar partisinin üyeleri 2023 yılına kadar Huawei teknolojisinin İngiltere’nin 5G altyapısından ve telekom ağının geri kalanından kaldırılması için baskı yaptılar.

Trump yönetimi, Huawei’nin teknolojisini kullanmasını yasakladı ve cumhurbaşkanı geçen Mayıs ayında ABD şirketlerinin ulusal güvenlik riskleri oluşturabilecek yabancı yapımı telekomünikasyon ekipmanı satın almalarını engelleyen bir yürütme emri imzaladı. Sipariş herhangi bir şirketi tek başına değil, ZTE ve Huawei gibi Çinli firmaların ABD’de iş yapmasını engellemenin bir yolu olarak görülüyor. Geçen hafta Trump yasağı Mayıs 2021’e kadar uzattı.

Büyük firma casuslukla suçlanıyor

ABD, Huawei’nin arka arkaya ağ altyapısına dönüşebileceğini, görünüşte Çin hükümetinin casusluk çabalarına yardımcı olabileceğini savundu, Huawei’nin defalarca reddettiği bir suçlama. Amerika’nın Çin’e uyguladığı ambargo sonucunda Çin ekonomisi büyük darbe yemiş, bir süre ihracatta sıkıntı yaşamıştı. Koronavirüs salgınından da oldukça etkilenen Çin’in gelecek yıllarda büyük zorluklar yaşayacağı bekleniyor.

Huawei 5G İngiltere de kısıtlandı

Huawei aleyhindeki dava açıklandı.Trump’ın bu yılın başlarında konuyu tartışması için Johnson’u aradığı bildirildi. Kongre’nin en az bir üyesi ABD’nin İngiltere ile istihbarat ortaklığını yeniden değerlendirdiğini söyledi. Johnson, İngiltere’de 5G ağları için ne kadar Huawei ekipmanının kullanılabileceğini sınırlayarak şirketin teknolojisinin ağın en hassas bölgelerinde kullanımını yasakladı. Tamamen veri sızdırılmasının önlemek için yapılan bu hamle Huawei’ye büyük darbe vuracak.

İngiltere’nin alternatifi yok

Ocak ayında İngiltere’nin 5G altyapısı için çok fazla seçenek olmadığını söyledi ve telekom Vodafone, Huawei ekipmanının ağlarından kaldırılmasının çok maliyetli olacağını söyledi. Ama inatlaşan ülkeler bunu göze aldığı için rakamların önemli olmadığı biliniyor. Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birisi olan Huawei’ye yapılan yaptırımların arkadası kesilmiyor.

Haberi yorumlayın, Windows’unuzu hızlandırın, bizi instagramdan takip edin. @teknoloman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir