Kapat
Google Fotoğraflar Uygulaması
Teknoloji 42 0

Google Fotoğraflar Uygulaması ile Yedekleme Yapma

Google Fotoğraflar uygulaması sayesinde fotoğraflarınızı kolayca yedekleyebilir ve tüm cihazlarınızdan ulaşabilirsiniz.

Google tarafından sunulan bir uygulama olan Fotoğraflar sayesinde video ve fotoğraflarınızı hiç zorluk çekmeden yedekleyebiliyorsunuz. Üstelik yedeklediğiniz görsellere Mac, PC, tablet veya akıllı telefonlar üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Aynı şekilde listelediğimiz tüm cihazlardan yedekleme işlemi de yapabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı bulut servislerine yüklemenin birçok avantajı bulunuyor. Fiziksel disklerde yedeklediğiniz fotoğrafların mekanik arızalar sonucunda kaybolma ihtimali varken bulut sistemlerinde böyle bir risk bulunmamaktadır. Depolama kapasitesi konusunda ise Google Play Fotoğraflar uygulaması 30 TB’a kadar servis sunmaktadır. Ücretsiz depolama alanı çoğu kişi için yeterli olacaktır ancak abonelik ile ücretini ödeyerek depolama alanını artırma imkânınız da bulunuyor. Bulut üzerindeki fotoğraflarınıza internet bağlantısı olan tüm cihazlardan erişebilirsiniz.

Bulut fotoğraf yedekleme servisleri arasında seçim yapmanız gerekiyorsa Android kullanıcıları için en doğru tercih Google Fotoğraflar olacaktır. Huawei kullanıcıları farklı uygulamalara yönelebilirler ancak diğer markaların Android telefonlarını kullanan kişilere Google Fotoğraflar uygulamasını tavsiye ediyoruz. Kullandığınız tüm ürünler Apple çatısı altında ise iCloud kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Google Fotoğraflar Uygulaması

Google Fotoğraflar Uygulaması Depolama

Google Fotoğrafları kullanmaya başlamadan önce bir seçim yapmanız gerekiyor. İlk olarak fotoğrafların yüksek mi orijinal kalitesi ile mi yükleneceğini seçmelisiniz.

Tercihinizi yüksek kaliteden yaparsanız dilediğiniz kadar video ve fotoğraf yükleyebilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafları anında buluta yedekleyebilirsiniz. Aynı zaman uygulamayı Galeri olarak kullanmak da mümkün olduğu için görselleriniz hangilerinin yedeklenip yedeklenmediğinin kontrolünü de rahatça yapabilirsiniz.

Yüksek kalite seçimini yaptığınızda fotoğrafların daha az yer kaplaması için sıkıştırma işleminden geçeceğini unutmayın. Sıkıştırma işlemi yapıldıktan sonra görüntülerinizde bir miktar kalite kaybı olacaktır ancak bunun karşılığında boyutlarında büyük düşüş yaşanacaktır. Bu sayede depolama alanınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı bastırmayı veya kalitesini kaybetmeden yedeklenmesini istiyorsanız orijinal seçeneğini seçin. Aksi halde kalitedeki ufak düşüşler sizi rahatsız edebilir. Bu tercihi yaptığınızda fotoğraflarınıza herhangi bir işlem uygulanmaz ve olduğu gibi depolanır.

Sıkıştırılmış fotoğraflar için herhangi bir depolama sınırınız bulunmuyor, yani dilediğiniz kadar fotoğrafı Google Fotoğraflar Uygulaması üzerinden yedekleyebilirsiniz. Fotoğraflarınızın orijinal boyut ve kalitesinde kalmasını istiyorsanız yalnızca 15 GB kullanım alanına sahip oluyorsunuz. Bu alanı ücretli aboneliklerle artırma imkânınız bulunuyor.

Google Fotoğraflar Uygulaması

Google Fotoğraflar Telefondan Yedekleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonunuzu kullanarak fotoğraflarınızı doğrudan buluta yüklemeniz Fotoğraflar uygulaması sayesinde son derece kolay olacak.

İlk önce Google Fotoğraflar uygulamasını indirin. Yedekleme yapmak istediğiniz Google hesabına giriş yapın. Yüksek kalite ve orijinal yedekleme seçeneklerinden birini tercih edin. Yedeklemeyi Wi-Fi bağlantısı yokken yaparsanız mobil veriden harcama yapacaktır. Bu konuya dikkat etmelisiniz. Büyük veri paketiniz yoksa bu sizin için sorun oluşturabilir.

Belirttiğimiz adımları tamamladıktan sonra menüyü açıp “Yedekle ve Senkronize Et” seçeneğine dokunun. Bu seçeneği aktif ettiğiniz zaman fotoğraflarınız otomatik olarak buluta aktarılır. Google sunucularında saklanan fotoğraflarınıza dilediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz. Yedekleme ayarlarını kişiselleştirmek için dilediğiniz ayarları yapabilir. Sadece belirli bir klasörde olan fotoğraf ve videoların yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Ayarlarınızı yedekleme işlemini sadece Wi-Fi bağlantısı olduğunda yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Google Fotoğraflar sayesinde buluta yüklediğiniz fotoğrafları cihazınızdan silerek telefonunuz hafızasını rahatlatabilirsiniz. Bu işlemi uygulamanın ayarlarından Cihaz depolama alanını yönet> Yer aç adımlarını takip ederek yapabilirsiniz. Cihazınızda fotoğrafların küçük ön izleme görsellerinin kapladığı yeri de Önbellek boyutunu sınırla özelliği sayesinde düşürebilirsiniz.

Bilgisayardan Google Fotoğraflara Yedekleme Nasıl Yapılır?

Fotoğraflarınızı harici bir disk veya bilgisayarınızda tutuyor ve Google Fotoğraflar uygulamasına aktarmak istiyorsanız photos.google.com adresine giriş yapabilirsiniz. Fotoğrafları yedeklemek istediğiniz Google hesabına giriş yaptığınızdan emin olduktan sonra yükle butonuna tıklayabilir ve dilediğiniz fotoğrafları buluta aktarabilirsiniz.

Telefonunuzda olduğu gibi seçtiğiniz bir klasörün otomatikman buluta yüklenmesini istiyorsanız Google Fotoğraflar bilgisayar uygulamasını kullanmalısınız. Bu uygulama içerisinde yine telefonunuzda yaptığınız ayarları yaparak otomatik yedekleme işlemini ayarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir