Kapat
Gmail Gizli Mod
Teknoloji 2 0

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır?

Gmail gizli mod aslında neredeyse bir yıldır aktif olan bir özellik ancak standart kullanıcılar tarafından pek kullanılmıyor. Google tarafından 25 Haziran 2019 tarihinde G Suite kullanıcılarına açılan özellik varsayılan olarak açık geliyor. G Suite kullanıcıları bu özelliği kullanmak istemezler ise devre dışı bırakabiliyorlar.

Özelliğin çalışma mantığı oldukça basit, gönderdiğiniz e-postalar kayboluyor. Bir nevi tarayıcınızın gizli modunda arama geçmişinizin kaydedilmemesi gibi düşünebilirsiniz. Yolladığınız e-postalar kayıt altına alınmıyor ve siz gönderdikten sonra ortadan kalkıyor. Gmail gizli mod sayesinde yolladığınız postalara sun kullanma tarihi de ekleyebiliyorsunuz.

Gmail Gizli Mod Nedir?

Gizli modu kullanmaya başladığınızda önceden gönderdiğiniz postaları iptal edebilir veya son kullanma tarihi ekleyebilirsiniz. Gönderdiğiniz e-postaların kopyalama, iletilme ve indirme seçeneklerini bloke ederek hassas içeriklerinizi daha güvende tutabilirsiniz.

Gizli modu gönderilen e-postaların güvenliğini artıran ve hassas içerikli postalara çeşitli güvenlik opsiyonları ekleyen bir servis olarak özetleyebiliriz. Böylece bilgilerinizi yanlışlıkla hatalı paylaşımlardan koruyabiliyorsunuz.

Gmail Gizli Mod

Gmail gizli mod özellikleri

  • E-Posta içeriğini ve eklerini kopyalama, yazdırma, indirme ve iletme seçeneklerini bloke etme.
  • E-Postalar için son kullanma tarihi belirleme ve erişim iptali yetkisi
  • Son kullanma tarihi gelmeden erişim iznini kaldırma
  • Gizli mod üzerinden gönderilen e-postalara erişebilmek için SMS şifresi alma

Google G Suite Nedir?

Gizli mod özelliğini sadece G Suite kullanıcılarının kullanabildiğini söyledik, peki G Suite nedir?

G Suite, işletmelerin ihtiyaç duyabileceği tüm yazılım ve depolama çözümleri tek bir çatıda toplayan ve Google’ın bulup altyapısını kullanan bir hizmettir. İşletmeler bu hizmetten yararlanabilmek için çalışanları için paketler satın alabilirler. Böylece işletmenin tüm çalışanlarının bulut üzerinde ortak bir çalışma alanı oluşturulur.

G Suite, Google’ın sunduğu ücretli bir hizmet olduğu için ödeme yapmanız gerekir. Standart Gmail hesabınızla G Suite kaydınızı yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Sistemin neye benzediğini ve nasıl çalıştığını görmek için 14 günlük deneme süresini kullanabilirsiniz. Bu hizmet, Gmail gizli mod gibi ek yeteneklerden gerçek anlamda faydalanabilecek kurumsal firmalar, eğitim kurumları ve KOBİ’ler gibi toplu ekiplerden oluşan yapılar için oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir