Kapat
Adım Adım Facebook Gaming Yayın Açma
Teknoloji 66 0

Facebook Gaming Nasıl Kullanılır?

Facebook Gaming, YouTube Gaming ve Twitch ile amansız bir mücadele içine girdi. Platformların arasındaki rekabet çekişmeli olsa da Amazon’un Twitch servisi hala zirvedekini yerini koruyor. Microsoft’un Mixer servisini de bünyesine katan Facebook Gaming ise yükselişte diyebiliriz.

Mixer’i satın almadan önce bile büyük gelişme gösteren yayın servisi, sosyal medya üzerinden yapılan oyun yayını konusunda öncü olmuştu. Facebook’un sahip olduğu büyük kitle sayesinde yayıncılar çok daha fazla kişiye hitap edebiliyorlar. Servisin oyunculara yükselmek için gerekli olan tüm imkanları sunduğunu söyleyebiliriz. Bu güzel platformda yayın yapmak için gereken işlemleri tek tek açıklıyoruz.

Adım Adım Facebook Gaming Yayın Açma

Oyun sayfanızı oluşturun

Büyük ihtimalle bir Facebook hesabınız vardır (sonuçta platformun aylık 2.6 bilyon aktif kullanıcısı var), ancak doğru kitleye hitap etmek için bir oyun sayfası oluşturmanız gerekiyor.

İlk önce “Oyun Videosu İçerik Üretici Sayfası Oluştur” sayfasına gidin. Kategoriyi değiştirmeyin, sayfanızın ismine karar verdikten sonra devam tuşuna basabilirsiniz.

Şimdi de herhangi bir Facebook sayfasında yaptığınız düzenlemeleri yapın ve profilinizi düzenleyin. Bu düzenlemeye profil fotoğrafı, kapak fotoğrafı ve açıklamaları dahil edebilirsiniz.

Adım Adım Facebook Gaming Yayın Açma

Yayın yazılımı indirin

Facebook üzerinden oyun yayını yapmayı düşünüyorsanız bir yazılıma ihtiyaç duyacaksınız. Bunun için Streamlabs OBS, Xsplit veya OBS Studio gibi yazılımları kullanabilirsiniz.

Örnek olarak Streamlabs OBS programını kullandığınızı farz edelim. Programı resmi sitesi üzerinden indirin. Yazılım internet hızınızı ve bilgisayarınızdaki donanımları otomatik olarak tarar ve en uygun ayarları sizin için seçer. Bunun yerine ayarları kendiniz de yapabilirsiniz. İlk defa yayın yapacaksanız programın önerdiği ayarları kullanmanızı tavsiye ederiz. Yanlış değişiklikler yapıp ilk günden yayınınızı mahvetmek istemezsiniz.

Yayını güzelleştirin

Yayınınızı izleyiciler için daha çekici hale getirmek istiyorsanız bazı eklemeler yapmalısınız. Kamera, ses ve özel tasarım yayın görselleri sayesinde yayın kalitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Yayınınızı hayata geçirmek için yazılım üzerinden kaynak eklemeniz gerekiyor. OBS çalıştırdıktan sonra programın orta alt kısmında bulunan “Kaynaklar” menüsüne tıklayın ve oyun, pencere veya ekran görüntüsünü ekleyin.

Oyun görüntüsünü ekledikten sonra sırada sizin görüntünüzü eklemek var. Aynı işlemleri yapın ve “Video Yakalama Cihazı” seçeneğini ekleyin. Görüntünüzü ekranda istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz. Son olarak aynı yolu takip ederek mikrofonunuzu da yazılıma ekleyin.

Facebook Gaming Canlı Yayınınızı Başlatın

Oluşturduğunu Facebook oyun sayfasını açın, akışınızın yukarısında bulunan oluştur butonuna tıklayın ve “Yayın” seçeneğine tıklayın. Bu işlem karşınıza yeni bir sayfa getirecektir. Buradan aldığınız yayın anahtarını yayın yazılımına yapıştırın. Bunun için Ayarlar-Yayın yolunu takip etmeniz yeterli olacaktır.

Bunu yaptıktan sonra, menüye dönün ve yayınınız için bir başlık belirleyin. Oynadığınız oyun ile ilgili etiketler kullanmayı da unutmayın. Yapmak zorunda değilsiniz ancak etiketlerin fazladan izleyici getirme ihtimalini unutmamak lazım. İzleyiciler için oylamalar ve sorular da hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunları halledince artık yazılım üzerinden yayınınızı başlatabilirsiniz!

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir