Kapat
Erişim Noktası Nedir?
Teknoloji 185 0

Erişim Noktası Nedir?

Yeni nesil telefonlar hayatımıza girdikçe erişim noktası terimini de sık sık duymaya başladık. Peki, nedir bu erişim noktası? Ne işe yarar? Nasıl bağlanılır?

Ofiste, evinizde veya halka açık alanlarda mobil cihazlarınız üzerinden yapacağınız işlemler için Wi-Fi erişim noktalarını kullanabilirsiniz. Bu bağlantıyı kurmak son derece basittir ve telefonunuzun kotasından da azalma yaşamazsınız.

Dünyada milyonlarca insan, veri taleplerini karşılamak adına kamuya açık erişim noktalarını kullanılıyorlar. Dijital ve modern yaşamın sonucunda sürekli çevrimiçi olmak istiyoruz, bu ihtiyaçları karşılamanın en kolay yolu ise halka açık erişim noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

Erişim noktası nedir ve çeşitleri neler?

Mobil erişim noktaları ve genel olarak bağlantı noktaları hakkında bilmeniz gereken terimleri sizlere açıklayacağız.

  • Mobil erişim noktası: Bu erişim noktalarına taşınabilir erişim noktaları da denebilir. Temel erişim noktalarından tek farklı taşınabilir formata sahip olmalarıdır. Standart erişim noktaları fiziki olarak bir konuma bağlıdır ancak dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon kullanarak oluşturduğunuz erişim noktalarına mobil erişim noktası adı verilir. Bu işlemi kendi aramızda internet paylaşma olarak nitelendiriyoruz.
  • Klasik erişim noktası: Kablosuz yerel alan ağı sayesinde bir internet servis sağlayıcısı tarafından sunulan yönlendirici ile internet erişimi sunan fiziksel bir noktadır. Bu noktaya Wi-Fi bağlantısı olarak hitap ederiz. Kısaca, insanların tablet veya akıllı telefonları ile internete bağlanabildikleri fiziksel noktalardır.

Erişim noktalarına nasıl bağlanılır?

Erişim noktalarına bağlanmak son derece kolaydır. Örnek olarak akıllı telefonlarımızı gösterebiliriz. Uçuşunuzu beklerken e-postalarını kontrol etmek veya sosyal medya hesaplarınıza bakmak istiyorsunuz ancak kendi veri planınızı kullanmak istemiyorsunuz. Telefonunuzu kullanılabilir bir erişim noktası bulduğunda size bağlanma talebi iletecek şekilde ayarlarsanız, bu gibi durumlarda aktif bağlantı noktaları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etrafınızdaki ağları görmek için cihazınızda bulunan kablosuz ağlar bölümüne dokunun. Bağlanmak istediğiniz ağı seçin, bazı cihazlarda ek olarak bağlan yazısına da dokunmanız gerekbilir.

İstenen parola ve güvenlik anahtarını girin. Genellikle kablosuz ağlar şifreler ile korunur. Bağlantı kurmak için şifreyi biliyor olmanız gerekir. Şifre istemeyen ağlara direkt bağlanabilirsiniz ancak bu ağlarda güvenlik sorunu olabileceği için dikkatli olmalısınız.

Yapmanız gerekenler sadece bu kadar! Artık bir erişim noktasına bağlandınız.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir