Kapat
Ekran Görüntüsü Alma Nasıl Yapılır
Teknoloji 8 0

Windows Bilgisayarlarda Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır?

Yeni nesil akıllı telefon modellerinde ekran görüntüsü alma işlemi kolayca yapılabiliyor. Ekrana iki kere dokunarak bile ekran görüntüsü kaydedebiliyorsunuz. Peki, Windows veya MacOS işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda nasıl ekran görüntüsü alabilirsiniz?

Ekran görüntüsü alma işleminin bilgisayarlarda zor olduğunu söylersek ciddi anlamda abartmış oluruz. Bilgisayarınızda ekran görüntüsü kaydetmek için yapabileceğini birkaç seçenek bulunuyor. Hepsine değineceğimiz yöntemler arasından size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

İlk olarak ek bir yazılım kullanmadan ekran görüntüsünü kaydedebileceğiniz yöntemlere değineceğiz. Rehberimizin ilerleyen bölümlerinde ekran görüntüsü kaydetme konusunda size kolaylık tanıyabilecek uygulamalardan da bahsedeceğiz.

PrtSsn tuşu

İlk yöntem olarak neredeyse tüm klavyelerde bulunan ve ekran görüntüsü kaydetmek için atanmış olan tuşu kullanacağız. Dizüstü bilgisayarlarda da bu tuşa yer veriliyor. PrtScn tuşunu kullanarak ekran görüntüsü almak isteyenler şu adımları takip etmeli:

  • F tuşları ile aynı sırada bulunan “PrtScn” tuşuna basarak ekran görüntüsünün bilgisayarınızın belleğine kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Tuşa bastığında ekranda ne görüyorsanız tamamı kaydedilecektir.
  • Bu işlemi yapar yapmaz kaydettiğiniz ekran görüntüsünü göremiyorsunuz çünkü görsel sadece belleğe kaydediliyor. Bu görseli bir dosya haline çevirmek için Paint programından yararlanabilirsiniz. Paint’i açtıktan sonra “Ctrl+V” kısayolunu kullanarak ekran görüntüsünü programa aktarabilirsiniz. Bundan sonra kaydetme işlemini yaparak, ekran görüntünüze ulaşabilirsiniz.
Windows Ekran Görüntüsü Alma

Windows ve PrtScn tuşunu birlikte kullanın

İlk yöntemle arasında pek fazla fark olmasa da ikinci yöntemin daha pratik olduğunu söyleyebiliriz. Windows ve PrtScn tuşlarını kullanarak ekran görüntüsü almak için şu adımları takip etmelisiniz:

  • Klavyenizde Alt tuşunun yanında bulunan Windows tuşu ve PrtScn tuşuna aynı anda basın.
  • Ekranınız kısa bir süreliğine kararacak. Bu anlık efekt sırasında ekran görüntünüz çekilmiş olacak. Bilgisayarınızdaki “Resimler” klasöründe yer alan “Ekran Görüntüleri” klasöründe çektiğiniz ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.
  • Görüntüyü düzenlemek veya görüntülemek için çift tıklamanız yeterli olacaktır. Windows’un görüntüleme aracı üzerindeki düzenleme araçları da ile basit düzenleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Alma: Ekran alıntısı aracı

Windows işletim sistemli bilgisayarınızda ekran görüntüsü almak için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise ekran alıntısı aracıdır. Bu araç sayesinde dilediğiniz gibi ekran görüntüsü alabilirsiniz.

  • Başlat butonunun yanındaki arama bölümüne “ekran alıntısı aracı” yazın ve uygulamayı açın.
  • Yeni butonuna tıklayıp aracı çalıştırın. Ekran görüntüsü almak istediğiniz alanı karenin içerisine alın. Seçme işleminiz tamamlandığında ekran görüntüsünü kaydetmeniz için bir ekran açılacaktır. Buradan ekran görüntüsü alma işlemini yaptığınız görüntüyü kaydedebilirsiniz.

Windows bilgisayarınızda ekran görüntüsü almak için yapmanız gereken yöntemleri sizlere açıkladık. Bu işlemleri varsayılan yöntemlerle yapmak istemiyorsanız en popüler ekran görüntüsü kaydetme programı olan Lightshot’ı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir