Kapat
DSLR Kameranızı Webcam Olarak Kullanın
Teknoloji 45 0

DSLR Kameranızı Webcam Olarak Kullanın

DSLR kameranızı webcam olarak kullanmak sizleri yeni bir webcam masrafından kurtarabilir. Üstelik webcam kalitesinin üstünde performans almanız da oldukça olasıdır. Bir DSLR kameraya sahipseniz rehberimizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.

COVID-19 ile birlikte çevrimiçi görüntülü konuşma kullanımı inanılmaz derecede artış gösterdi. Bu konuda ihtiyaçlarınızı karşılamak için basit bir webcam modelinden daha iyi bir çözüm arıyorsanız DSLR kamerayı webcam olarak kullanmak sizin aradığınız çözüm olabilir.

Telefonunuzu da webcam olarak kullanabilir ve laptop kameranıza kıyasla daha yüksek performans alabilirsiniz ancak DSLR kamera sahibiyseniz bu cihazlardan alacağınız görüntüler çok daha kaliteli olacaktır. Android telefonunuzu nasıl webcam olarak kullanabileceğiniz ile ilgili rehberimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Canon DSLR modellerini webcam yapmak çok kolay

DSLR kameranızı webcam gibi kullanmak için birkaç farklı yöntem bulunuyor. Bunların hangisini kullanmanız gerektiği sahip olduğunuz makineye göre değişiyor. Aşağıdaki görselde yer verilen Canon modellerinden birini kullanıyorsanız, firmanın EOS Webcam Utility yazılımını indirmeniz yeterli olacaktır. Listedeki modelleri webcam olarak kullanmak için tek bir USB kablo bağlantısı yeterli oluyor. Bu yazılım sayesinde DSLR kameranız Skype, Zoom, Google Meet ve Microsoft Teams gibi uygulamalarda webcam işlevi görecektir.

Rehberimize devam etmeden önce DSLR kameralarınızı webcam olarak kullanırken bir tripottan faydalanmayı unutmayın. Bu sayede daha stabil görüntü alabilirsiniz. Ses konusunda da kalite arıyorsanız harici mikrofon kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Webcam uygulamalarını deneyin

DSLR kameranızı webcam olarak kullanmak için bir diğer seçenek ise SparkoCam for PC adındaki program. SparkoCam ücretsiz sürüm sunuyor ancak görüntünün üst tarafına filigran bıraktığı için pek hoş durmuyor. Programın tam sürümünün ücreti ise 70$ olarak belirtilmiş.

Bu programı kullanmak için de USB kabloya ihtiyaç duyuyorsunuz. Bağlantıyı sağladıktan sonra kameranızın ayarlarını program üzerinden yapabilirsiniz. SparkoCam’in eksilerinden biri de kameranın kendi mikrofonunu kullanamıyor olması, bu programı kullanırken mutlaka harici bir mikrofona ihtiyaç duyacaksınız. Mac kullanıcıları da özellikle Nikon modelleri için tavsiye edilen Ecamm Live uygulamasını deneyebilirler.

DSLR kameranızı webcam olarak kullanın

Elgato CamLink ile DSLR kameranızı webcam yapma

En kaliteli görüntüyü almak için tek bir çözüm var o da HDMI üzerinden görüntü aktarmak. Bunun için ilk olarak kameranıza uygun HDMI kablosuna sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında bu görüntünün webcam olarak kullanılmasını sağlayan yakalama cihazına ihtiyaç duyacaksınız. Bu noktada en iyi çözümün Elgato CamLink olduğunu söyleyelim. CamLink’e bağladığınız DSLR kameranız hiçbir ayar gerekmeden dilediğiniz uygulamada webcam olarak çalışacaktır.

Böylelikle bir rehberimizin daha sonuna geldik. Yeni rehber ve inceleme içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir