Kapat
DNS Önbelleği Temizleme Yöntemleri
Teknoloji 6 0

DNS Önbelleği Temizleme Yöntemleri

DNS önbelleği temizleme işlemini belirli aralıklarla yapmadığınız zaman belirli internet site ve IP adreslerine erişim konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu sorunları yaşıyorsanız çözmek ve tekrar tekrar olmasını önlemek için önbelleği temizlemeniz yeterli olacaktır.

DNS önbelleği temizleme işlemi yaptıktan sonra standart DNS bilgileriniz aktif olur ve yaşadığınız sorunlardan kurtulabilirsiniz. Problem yaşamıyor olsanız dahi olası problemlerle karşılaşmamak için önbellek temizleme işlemini belirli aralıklarla yapabilirsiniz. Temizleme işlemine geçmeden önce sizlere DNS önbelliğinin ne olduğundan bahsetmek istiyoruz.

DNS önbelleği nedir?

DNS önbelleği, giriş yaptığınız internet sitelerine ait IP adreslerinin ve sitelerin bilgisayarınızda kayıtlı olan çerezlerinin depolanması anlamına gelir. İnternet sitelerinin IP ve sunucu adresleri zaman zaman değişiklik gösterebildiğini için zaman zaman önbellek kayıtları yüzünden erişim problemi yaşayabiliyorsunuz. Bu durumdan kurtulmak için DNS önbellek temizliği yapmanız gerekiyor.

DNS önbelleği temizleme nasıl yapılır?

Herhangi bir ek programa gerek kalmadan yalnızca komut istemleri ile DNS önbelleği silmekonusunda sizleri bilgilendireceğiz. Anlattığımız yöntemleri adım adım uygulayarak sonuca ulaşabilirsiniz.

Chrome DNS Önbellek Sıfırlama

  • Tarayıcınızın URL bölümüne “chrome://net-internals/#dns” yazın ve adrese girin.
  • Bu bölümde ana bilgisayar önbelleği silme opsiyonu karşınıza çıkacak. Butona tıkladığınızda Chrome DNS çözücü önbelleği temizlenecektir.

Windows DNS Önbelleği Temizleme

Bilgisayarınızın DNS önbelleğini Windows komut istemcisi üzerinden temizleme imkanınız da bulunuyor.

  • Windows+R kısayolunu kullanarak Çalıştır programını açın. Programa CMD yazın ve tamam tuşuna basın.
  • Karşınıza DNS önbelleği temizlemeyi tamamlayabileceğiniz sayfa gelecek. Komut bölümüne ipconfig/flushdns yazın ve enter tuşuna basın.

Bu yöntemi Windows 10, 8.1, 8 ve 7 sürümlerinde kullanabilirsiniz. Böylece DNS temizleme rehberimizin sonuna geldik. Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için bizleri sosyal medya adreslerimiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir