Kapat
Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir 01
Teknoloji 17 0

Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir?

Düzenli dizüstü bilgisayar temizliği yapmak cihazın kullanım süresini artıracak ve temiz bir kullanım sunacak olmasından dolayı son derece önemlidir.

Bilgisayarlarımızda yer alan klavyeler bakteriler için bir yuva haline gelebilir. Yurt dışında yetkili sağlık kurumları fare ve klavye gibi çevre birimlerinin belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Klavye ve farenizi temizlemeye başlamışken tüm bilgisayarı elden geçirmeniz de iyi olacaktır. Özellikle uzun süredir bilgisayarınızı temizlemediyseniz bu işlem performans artışı da sağlayabilir.

Laptop klavyesi nasıl temizlenir?

  1. Dizüstü bilgisayarınızı kapatın ve mümkünse bataryasını çıkarın.
  2. Cihazı ters çevirin ve arkasına hafifçe vurun böylece tuşların arasında kalmış küçük parçalar düşecektir.
  3. Tuşların aralarına basınçlı hava spreyi ile hava sıkın bu sayede görmediğiniz ve aralara sıkışmış parçalar çıkacaktır.
  4. Bilgisayarınızı düz bir zemine koyun ve süpürgenin küçük fırça ucuyla üzerinden düşük çekim ayarıyla geçin.
  5. Pamuklu kulak çöpünü alkollü su ile biraz nemlendirin ve tuşların arasına sürün. Kulak çöplerinin tamamen ıslak olmamasına dikkat edin.
  6. Mikrofiber bez ile kalan son tozları da alın.
Dizüstü bilgisayar temizliği

Laptop ekranı nasıl temizlenir?

  1. Ekranın üzerinden basınçlı hava spreyi ile geçin. Bu işlem çerçeve ve panel arasındaki tozların da çıkmasını sağlayacaktır.
  2. Eşit miktarda beyaz sirke ve sudan oluşan bir karışım hazırlayın.
  3. Hazırladığınız karışımı yumuşak bir beze sıkın ve ekranı bez ile nazikçe silin.

Dizüstü bilgisayarınızın ekranı düzenli aralıklarla mikrofiber bez ile silerek temiz tutabilirsiniz. Teknoloji mağazalarında bilgisayar parçalarını temizlemek için üretilen özel mikrofiber bezlerinden satın alabilirsiniz. Bilgisayarınız herhangi bir parçasını temizlemeden önce mümkünse kullanım kılavuzundan yardım alın.

Dizüstü bilgisayar bakımı

Harici fare kullanıyorsanız onu da temizlemeyi unutmayın. Ekran için hazırladığınız karışımı yine yumuşak bir beze sıkın ve fareyi güzelce silin. Temizlik yapmaya başlamadan önce farenin bilgisayar ile bağlantısını kesmeyi unutmayın.

Listelediğimiz işlemleri belirli aralıklarla uygulayarak dizüstü bilgisayarınızı sürekli temiz tutabilirsiniz. Hijyen konusunda hassas olmamız gereken günümüzde ofis veya farklı ortamlarda kullandığınız dizüstü bilgisayar gibi teknolojik ürünlerin temiz olmasına da dikkat etmelisiniz.

Tüm teknoloji rehber ve incelemelerimizden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir