Kapat
CPU Nedir?
Teknoloji 3 0

CPU Nedir?

Bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda artık televizyonlarda ve komut sistemi bulunan tüm elektronik cihazlarda bir CPU bulunur. Peki, CPU nedir?

CPU, bilgisayarlarda beyin işlevini karşılar. Cihazın fonksiyonel olmasını sağlayan matematiksel işlemler ile ilgilenen CPU, sistemin diğer parçalarına sinyaller göndererek bu fonksiyonların gerçekleşmesini sağlıyor. Kullanılan cihaz ne kadar basit veya karmaşık olursa olsun fonksiyonların doğru şekilde çalışması için işlemciye sahip olması gerekir.

CPU Nedir ve Nasıl Çalışır?

CPU, mantıksal ve aritmetik işlemleri elektrik frekanslarına çevirir ve bilgisayarın fonksiyonel olmasını sağlar. Temelde işlevi bilgisayar birimleri arasındaki data transferini kontrol etmektir. Taşıdığı aritmetik kodlar ile fonksiyonların da yerine getirilmesini mümkün kılar. Tüm bu çalışma sistemi transistörler sayesinde mümkün olur.

CPU Nedir?

Yarı iletken maddelerden oluşan transistörler, farklı iletkenlerden meydana gelmiş devre sistemleridir. Matematiksel değerlerle ortaya çıkan komutlar, transistörler aracılığı ile diğer birimlere aktarılır.

Hepimizin bildiği gibi, bilgisayarların 1 ve 0 olarak iki baz komutu vardır ve fonksiyonların hepsi bu rakamlarla meydana gelen kombinasyonlar sayesinde ortaya çıkar. Devrede elektrik sinyali bulunuyorsa 1, bulunmuyorsa 0 şeklinde belirtilir. İşlemci bu sistem sayesinde komutlar yaratır.

CPU Mimari Yapısı Ne Demek?

1971 yılında ilk CPU satışa sunulmuş olsa da, işlemci mimarisi 1945 senesinde John von Neumann tarafından oluşturulmuştur. Neumann tarafından hazırlanan rapordaki mimari, hala geçerliliğini korumaktadır.

İşlemci, çıkış ve giriş birimleri arasında bir nevi köprü işlevi görmektedir. Kendi yapısında ise aritmetik mantık birimi, ön bellek ve kontrol birimi bulunmaktadır. Giriş birimleri toplanan komutları bu birimlere iletir, değerlendirilmesi yapıldıktan sonra ise çıkış birimine elektrik frekansları sayesinde gönderilir. Tüm bu işlemler mikrosaniyeler içerisinde gerçekleşir.

Böylece CPU nedir? rehberimizin sonuna geldik. Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir