Kapat
VK Sitesi Nedir Ne İçin Kullanılır
Sosyal Medya 91 0

VK Sitesi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

VK sitesi diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak neler sunuyor? Site nasıl kullanılıyor, tüm bunları sizlere açıklıyoruz.

Sosyal medya ile haşır neşir olan kişilere “En çok hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsunuz?” sorusunu yönelttiğinizde alacağınız cevap Instagram, Twitter ve Facebook olacaktır. En az bu üç platform kadar çok kullanılan ancak ülkemizde pek popüler olmayan bir platform daha var, Vkontakte kısa adıyla VK.

VK Sitesi nedir?

Vkontakte, 2006 senesinde Pavel Durov tarafından ortaya çıkartılmış bir sosyal medya platformudur. Sitenin hisseleri daha sonra farklı firmalara da satılmıştır. Zaman içerisinde Rusya’nın en popüler sosyal ağ sitesi haline gelen VK’nin kuruluş amacı Facebook’a benzemektedir. VK sitesi ilk olarak üniversite öğrencilerini bir platform altında toplamak için kurulmuştur. Bu hedefe ulaşılmış ve yoğun ilginin üzerine site tüm kullanıcılara açılmıştır.

VK Sitesi ne işe yarıyor?

Sitenin ne işe yaradığını örnekleme yaparak kolayca açıklayabiliriz. Kısaca Facebook ne işe yarıyorsa Vkontakte da o işe yarıyor. Kullanım amacını sosyalleşmek olarak niteleyebiliriz. Kendi adınıza paylaşımlar yapmak, ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz insanlarla tanışmak ve iletişime geçmek için kullanılmaktadır.

VK Sitesinde neler yapabilirsiniz?

Sitenin Facebook’un Ruslar tarafından tercih edilen bir klonu olduğundan söz etmiştik. Buradan temel kullanım amacını anlamışsınızdır. Şimdi, site üzerinde neler yapabileceğinizi detaylıca açıklayacağız.

İlk olarak sitenin neredeyse Facebook’tan daha kapsamlı olduğunu söyleyebiliriz. Sitede kendi profilinizi oluşturup, yeni bir çevre edinebilirsiniz. Yeni tanıştığınız üye veya arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Facebook’ta olduğu gibi gruplara dahil olabilir veya grup kurabilirsiniz.

VK’da kendi sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Açtığınız sayfalarda Facebook’ta olduğu gibi kitlenize hitap edecek paylaşımlar yaparak sayfanızı büyütebilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfalardan gelir elde etme konusunda reklam verecek bir kişi veya kurum bulduğunuz taktirde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Platform üzerinde insanlarla sohbet edip, sayfa ve gruplara dahil olmaya ek olarak oyun oynama ve müzik dinleme gibi özellikler bulunuyor. Müzik dinlemek için kendi listenizi dahi oluşturma şansınız bulunuyor. Siteye dilediğiniz müzikleri yükleyebiliyor veya önceden yüklenmiş müzikleri kendi listenize ekleyebiliyorsunuz. Çalma listeniz siz siteyi kullandığınız süre boyunca arka planda çalmaya devam ediyor. Yani bir sayfada araştırma yaparken veya arkadaşlarınızla mesajlaşırken müzikleriniz çalmayı sürdürüyor.

VK Sitesine nasıl üye olunur?

VK sitesi nedir, nasıl kullanılır ve neler yapılabilir gibi konuları açıkladık. Şimdi siteye nasıl üye olacağınızı anlatmaya geldi. Fark ettiğiniz gibi sitenin Facebook’tan pek farkı bulunmuyor. Üye olma süreci de aynı şekilde basit ve kolay olsa da adım adım sizlere anlatacağız.

İlk olarak vk.com sitesine giriş yapın.

Giriş yapma kısmının altında bulunan “VK sitesine ilk defa mı girdiniz?” yazısının altında istenen bilgileri doldurun.

  • Kayda devam butonuna tıklayın.
  • Telefon onayınızı yapın.
  • Telefon onayı yapmanız zorunlu tutulmuş.
  • Hesabınız hazır, artık siteye giriş yapabilirsiniz.

Siteye Facebook hesabıyla giriş yapma seçeneği de bulunuyor ancak yine sizden telefon onayı isteneceğini şimdiden söyleyelim. Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi sitenin akıllı telefon ve tabletlerinizde kullanabileceğiniz uygulamaları da bulunuyor.

VK platformu hakkında sizlere aktaracağımız bilgiler bu kadar. Yeni rehber ve inceleme yazılarımızı kaçırmamak için sosyal medya adreslerimizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir