Kapat
sosyal medya geçmişi
Sosyal Medya 57 0

Sosyal Medya’nın dünü, bugünü

Günlük yaşantımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz sosyal medyanın geçmişini hiç merak ettiniz mi? Bu yazıyı okuyorsanız etmişsiniz demektir. Sosyal medya ilk olarak 2003 yılında kurulan Linkedin ile hayatımıza girdi. Daha sonra Facebook ortaya çıktı ve bundan sonra herşey yeniden başladı. Büyük bir hızla gelişen sosyal ağlar her geçen gün artarken kullanıcıların yani bizlerin ilgisi de onları bu denli büyümeye yöneltti. Hatta öyle ki; 2005 yılında kurulan medya şirketi olan Mashable tarafından sosyal medyaya özel bir gün belirlendi. 30 Haziran Dünya Sosyal Medya Günü. Hadi şimdi gelin birlikte ilk platformdan itibaren bir tarihi gezintiye çıkalım.

İlk sosyal ağ 2003 yılında kurulan Linkedin

Dünya genelinde bilinenin aksine ilk kurulan sosyal paylaşım ağı Facebook değil, Linkedin. 2003 yılında iş üzerine kurulan bu ağ, bir nevi kariyer merkeziydi. 2004 yılında Myspace ardından Facebook, Filckr, Digg derken 2005’de Reddit ve Youtube kuruldu. Sene 2006’yı gösterdiğinde insanların en çok kullanılacak olduğu mikroblog olan Twitter sahneye çıktı. 2007’de Tumblr, 2009 Foursquare – daha sonra Swarm oldu-, 2010 yılında Instagram, Pinterest ve Google Buzz sosyal medya ekosisteminin mihenk taşları arasında yer aldı. Takvimler 2011 yılını gösterdiğinde Google Plus, Snapchat, 2012’de Vine, son olarak 2015’de Periscope -şimdiki adı ile scope- ve Scorp piyasaya çıkınca dünyada en çok kullanılan sosyal ağlar listesi tamamlanmış oldu. Yakın zamanda da musicaly -şimdi ki tiktok- Dünyanın çeşitli ülkelerinde zaman zaman yazılımcılar tarafından yeni yeni sosyal medya ağları üretilmeye çalışılsa da günümüzde PR için büyük yatırımlar gerektiği için kısa sürede vazgeçiliyor.

linkedin sosyal medya
Dünyada yüzlerce sosyal medya platformu bulunmasına rağmen en çok kullanılanlar genellikle Facebook Inc. bünyesinde bulunanlardır.

Sosyal Medyadaki büyük dönüşüm

Temeline indiğimizde aslında telgrafın da, mektubun da birer sosyal medya unsuru olduğu düşünüldüğünde ortaya çıkan dijital dönüşümün farkına varmamız çok zor olmasa gerek. Büyük bir gelişim gösteren teknoloji yeniliklere hala gebe. Yakın geçmişte yaşadığımız en büyük dönüşüm şüphesiz ki sosyal medya da metin ve görüntü tabanlı kullanımın artmış olmasıdır.

Yaklaşan Dünya Sosyal Medya Günü kutlu olsun 🙂

Bu yazımız hakkında ve sosyal medya hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmında belirterek fikir alışverişinde bulunabiliriz. Dilerseniz sosyal medya hakkındaki diğer yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bizi Facebook hesabımızdan takip etmeyi unutmayın. @teknolomancom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir