Kapat
Sosyal Medya Nedir?
Sosyal Medya 66 0

Sosyal Medya nedir?

Dünya nüfusunun 7 milyar 785 milyona dayandığı şu dakikalarda bu nüfusun yüzde 42 oranındaki kısmının sosyal medya kullanıcısı olarak biliniyor. Sosyal medya kavramı web 2.0 teknolojisinin gün yüzüne çıkmasıyla birlikte web programlama dillerinin world wide web’e uygulanabilir olmasıyla birlikte hayatımız girdi. Önceden basit arayüzler, bilgilendirici web siteleri varken web 2.0 ile birlikte gelen online feedback olgusu sosyal medyanın yükselişinin temellerini attı. Daha basit bir dille anlatacak olursak web sitelerine veri girişi başlayınca sosyal medya başladı.

Ne zaman hayatımıza girdi?

“İlk sosyal ağ Facebook, kurucusu Mark Zuckerberg. Adam arkadaşlarıyla garajda yaptı siteyi.” dediğinizi duyuyoruz. Ama öyle değil. İlk sosyal ağ girişimi Reid Hoffman tarafından 2003 yılında gerçekleştirildi. Ve projenin adı Linkedin idi. Bundan bir yıl sonra Facebook hayatımıza girdi. Linkedin profesyonel iş ortamına hitap ettiği için belki de Facebook’un gerisinde kalmıştı. Yıllar geçtikçe her birimiz onlarca sosyal ağda bir halka olduk. Eskiden text tabanlı ortamlar günümüzde tamamen video altyapısına geçti.

Sosyal Medya nedir?
Sosyal medya hayatımıza gireli tam 17 yıl oldu. Her geçen gün farklı platformların kurulduğunu var sayarsak önümüzdeki yıllarda yüzlerce sosyal medya ağı yer alacak.

Sosyal medya terimleri nelerdir?

İş hayatından gündeme gelen ve geleneksel medya tarafından da televizyon programlarında bazen eleştirilen ‘plaza dili’ gibi sosyal medyanında kendine has bir dili yer alıyor. Retweet, Like, Fav, stalk, hashtag ve diğerleri… Gelelim anlamlarına;

DM: Direct Mesajın kısaltılması. Forum kültürü olanlar hatırlar eskiden PM yani private message vardı.
Bio: Kişisel bilgilerinizin profilinizde yer aldığı alan. Biyografinin kısaltması demek. Tüm platformlarda bu kavram aynıdır.
TBT: Sosyal medyada her an herşey akım olabiliyor. Ama bu akım en başarılı olanlarından Throw Back Thursday. İnsanların eski fotoğraflarını Perşembe günleri paylaşması… Perşembe’ye dönüş. Biz olsak Cumartesi’ye dönüş yapardık. Ne de olsa Pazar günü izinli oluyoruz genelde.
Repost: Instagram’da karşımıza çıkan bir terimdir. Başka hesapların gönderilerinin alıntılanarak kendi hesabınızda paylaşırsanız buna repost denir.
Like: İngilizce bilenler bilir. Beğen demek. Yine bir çok platformda beğenme butonları vardır. Twitter’da buna benzer Fav vardır. Atın fava bekleyin.
Retweet: İnstagram’daki repostun Twitter’daki adıdır. Ama bu işlem İnstagram’da ekstra programlar ile yapılırken Twitter’ın dahili bir butonudur.
Takipçi: Kullanıcıların en çok sevdiği kısım. Hesaplara abone olan kişilere takipçi deniyor.
Fenomen: Takipçisi yüksek olan şahıslara verilen isim.
Block – Unfollow: Kişisel hesabınıza ulaşmasını istemediğiniz kişilere ördüğünüz duvar. Yani engellemek.
Story: İngilizceden çevirince hikaye. İlk olarak instagram başlattı, Facebook devam ettirdi. Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları da durum olarak adlandırdı.
Abone: Takipçinin youtube’daki adı. Abone sayısı artan, kaliteli içerik üreten ise Youtuber oluyor.
Hashtag: # işareti ile anahtar kelimelerin yazılmasına deniliyor. Aynı etiket altında paylaşılan gönderiler popülerliğine göre sıralanıyor vs.

Sosyal medyanın tarihi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Sosyal medyanın dünü, bugünü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir