Kapat
Sosyal bağımlılık
Sosyal Medya 97 0

Sosyal Medya Bağımlılığı

Günlük yaşantımızın büyük bir bölümünde aktif olarak kullandığımız sosyal medya kimileri için bağımlılık haline gelmiş durumda. Geçmişten günümüze insanların bir şeylere ilgi duyması hep var olmuştur. Çocuklar parklara, gençler internet oyunlarına, orta yaşlılar kahvehanelere gibi. Modern sorun haline gelen bu durumun adı da sosyal medya bağımlılığı olarak ortaya çıkıyor. Bir çok araştırmaya konu olan bu modern bağımlılık hakkında derlediğimiz bu yazı sonrası siz de bir bağımlı mısınız bunu göreceksiniz.

Sosyal medya bağımlılığı hakkında

Bugüne dek yapılan araştırmalar genellikle 18 ile 60 yaş arasında yapılan anketler ve yüz yüze görüşmeler ile gerçekleştirildi. Bu sayede yetişkin bireylerde bağımlılık seviyeleri gözlemlenmesi hedeflendi. Sorulan sorular arasında en çok hangi sosyal medya hesabının kullanıldığı, günde ne sıklıkla kullanıldığı gibi ayırt edici durumları ele alıyor. Dünyada 4 milyarın üzerinde internet kullanıcısı olduğu varsayıldığında bunun neredeyse tamamına yakını bir sosyal medya hesabına sahip. Ve bu sahiplik kişisel, psikolojik problemlerden dolayı bağımlılık halini alabiliyor. İnternet kullanıcısı olan herkesin bağımlılık potansiyeli olduğunu varsayarsak bilinçli tüketici olmakta fayda olduğunu hatırlatmak isteriz.

Geleneksel Medya vs Sosyal Medya

Geleneksel medya da her zaman yer alan fenomenlerin sayısı sosyal medyanın ortaya çıkmasıyla birlikte daha da arttı. Hemen hemen her platformda yüzlerce hatta binlerce fenomen yer alıyor. Geleneksel medya da alternatif az olduğu için sosyal medyaya göre rakam az olabiliyor. Bu fenomenlerde zamanla takipçilerine içerik oluşturmak için bağımlılık seviyesine gelebiliyor. Bu alışkanlığın ileri seviyelerinde evliliklerde boşanmalar bile söz konusu olabiliyor.

Sosyal medya bağımlılığı
Her geçen gün artan sosyal medya bağımlılarından birisi olmayın

Peki siz bağımlı mısınız?

Sosyal medya hesaplarınızı sık sık kontrol ediyor musunuz? Saatte bir, yarım saatte bir hatta dakikada bir. Takipçilerinizin sayısını, paylaşımlarınızın beğeni sayısını veya paylaşılma sayısına sürekli bakıyor musunuz? Yatarken telefonunuz yanınızda mı? Kalktığınızda ilk işiniz telefonu elinize almak ve bildirimlerinizi kontrol etmek mi? Sürekli birileriyle irtibat kurma ihtiyacı duyuyor musunuz? Evden dışarı çıkma isteğiniz yok mu? Sosyal ortamlarda bulunmak sizi sarmıyor mu? Bu soruların çoğunluğuna yanıtınız evet ise malesef siz de bir sosyal medya bağımlısısınız. Bu durumdan kurtulmak için öncelikle beyninizi boşaltın. Bir süre telefon ve bilgisayardan uzaklaşın. Ve en kısa zamanda psikolojik destek almayı tercih edin.

Siz de bu durum ile ilgili düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medya ile ilgili diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir