Kapat
Instagram Spam Nedir
Sosyal Medya 9 0

Instagram Spam Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Instagram spam cezası alanların sayısı son yıllara kıyasla bir hayli artış gösteriyor. Instagram, tamamen ücretsiz olarak sunulan bir sosyal medya mecrası ve milyonlarca insanın kullandığı bir platformda bazı kuralların uygulanması gerekiyor.

Kullanıcı sayısı Instagram gibi büyük platformlarda her kullanıcı dilediği gibi hareket edemiyor. Bunun nedeni ise tüm kullanıcıları güvence altına almaktır. Son derece katı kuralları olan Instagram’da kullanım politikalarına karşı hareket ettiğinizde ceza almama şansınız oldukça düşüktür.

Instagram spam cezası aldığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Instagram spam cezası kaldırma nasıl yapılır? Bu konuları basitçe sizlere açıklayacağız. Rehberimizin devamında adım adım anlatımları görebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Instagram’a Bilgisayardan Fotoğraf Yükleme

Spam Cezası Almanıza Yol Açabilecek Durumlar

Spam cezası alıp almadığınızı anlama ve spam cezasından kurtulma hakkında konuşmaya başlamadan önce bu cezası almanıza yol açan durumlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Ceza almanıza neden olan iki temel neden var. Bunlardan biri topluluk kurallarının ihlal edilmiş olmasıdır, diğeri ise spam kategorisine düşen işlemler gerçekleştiriyor olmanızdır.

Instagram Spam Kullanımı

Tüm uygulamalardaki gibi Instagram’da da bazı kullanım kural ve sınırları bulunur. Resmi olarak işlem sınırları açıklanmıyor ancak üst üste yorum, beğeni ve takip gönderimi yapmak, spam işlem kategorisine girmektedir. Bunları yapmak için hazırlanan program ve botları kullanmanız da aynı soruna yol açacaktır. Doğal olmayan ve üst üste hızlı bir şekilde yapılan işlemlerin tümü spam olarak algılanır ve ceza alabilirsiniz.

Paylaşım yapma konusunda da dikkatli olun, üst üste çok fazla paylaşım yapmanız da aynı etkiyi oluşturur. Gönderi planınızı günün farklı saatlerine bölün ve gerektiğinde albüm özelliğini kullanmaktan çekinmeyin.

Topluluk Kurallarının İhlali

Rehberimizin başında da Instagram’ın çok fazla kullanıcıya hitap ettiğini ve böyle uygulamaların temel kurallara sahip olduğunu belirtmiştik.

Instagram tarafından açıklanan topluluk kurallarına baktığımızda herkesin korunması ve platformdan verimli bir şekilde yararlanması için hazırlandığını görebiliyoruz. Kuralların tamamını burada paylaşmayacağız ancak temel olarak dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde:

 • Ahlaki değerleri hiçe sayacak paylaşımlar yapmak
 • Diğer kullanıcıları rahatsız etmek
 • Kullanıcıların paylaşımlarına rahatsız edici yorumlar yapmak
 • Çıplaklık ve cinsellik içeren paylaşım yapmak

Genel olarak Instagram topluluk kuralları bu şekildedir, daha detaylı bir inceleme yapmak isterseniz paylaşılan resmi kurallara site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Instagram Spam Nedir

Instagram Spam Yediğinizi Nasıl Anlayabilirsiniz?

Spam cezasını almanıza nelerin yol açabileceğini anladığınızı düşünüyoruz. Şimdi de spam cezası aldığınız zaman bunu nasıl anlayabileceğinizden bahsedelim. Spam cezası aldığınızda aşağıdaki listede yer verdiğimiz durumları yaşayabilirsiniz.

 • Hikaye paylaşımlarınızın görüntülenme sayısında düşüş olur
 • Paylaşımlarınız keşfet bölümüne çıkarılmaz
 • Paylaşımlarınıza gelen yorumlar azalır
 • Gönderilerinizin beğeni ve izlenme sayısı düşer
 • Paylaşımlarınızı bulmak istediğinizde yeni paylaşımlarınızı göremezsiniz
 • Instagram’dan konu hakkında bir e-posta alabilirsiniz

Listede yer verdiğimiz olaylar başınıza sıkça ve bir süredir geliyorsa spam cezası almış olabilirsiniz. Listedeki nedenlerden yalnızca bir tanesini yaşıyorsanız muhtemelen ceza almamışsınızdır.

Instagram Spam Kaldırma

Spam cezasından kurtulmanız için yapabileceğiniz hamleler konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Söylediğimiz tavsiyeleri yerine getirmeniz kesinlikle cezanızın kalkacağı anlamına gelmez. Bu konuda son kararı her zaman Instagram verecektir.

Hesabınız tamamen dondurulmuş ise Instagram’a form üzerinden ulaşmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra yetkililerden dönüş beklemeniz gerekiyor.

Hesabınız kapatılmamış ancak spam yediğinizi düşünüyorsanız listemizdeki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz:

 • 2-3 gün boyunca paylaşımlarınıza ara verin
 • Hesabınız işletme ise bir süre için kişisel hesaba dönüş yapın
 • Beğeni, yorum gibi işlemler yapmanız
 • Instagram kullanımına kısa bir süre ara verin

3-4 günlük pasif kullanım sonrasında Instagram spam cezanız kendiliğinden kalkabilir. Bu durumun bir garantisi bulunmamakla birlikte yaptığınız işlemlere dikkat etmezseniz cezanız tekrarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir