Kapat
Oyun 202 0

Yeni Valorant Oyuncuları için 9 Tavsiye

Resmi olarak yayınlanmasının üzerinden sadece bir gün geçen Valorant için tavsiyelerimizden oluşan bir liste ile karşınızdayız. Beta sürecine dahil olduğum oyunda, dikkat etmeniz gereken ve sizi başarıya götürecek konulara değineceğim.

Valorant yeni bir oyun olsa da temelde CS:GO ile aynı genetiği taşıyor diyebiliriz. Bu ortak bağdan dolayı uzun süredir kullanılan kavram ve taktikler Valorant için de geçerli oluyor, daha önce CS:GO oynamamış oyuncular için bu temel kavramları benimsemek oldukça önemli olacak. Yeni bir FPS veya Valorant oyuncusuysanız bu tavsiyelerin oyuna alışma sürecinizi kolaylaştıracağından emin olabilirsiniz.

Oyunun formatını anlayın

Valorant 9 Tavsiye

Valorant, pek aşina olduğumuz bir spor olmasa da Amerikan futbolu gibi dizayn edilmiştir. İki takımın oyuncuları kazanma ihtimallerini artıracak şekilde yetenek seçimlerini yapar ve başlangıç alanında toplanırlar. Oyuncular kapışır, bir taraf kazanır ve tur biter. Sonraki tur için oyuncular yine başlangıç bölgelerine yollanır ve kapışma tekrar başlar.

Tekrar eden turlar oyunu son yıllarda popüler olan “battle royale” tarzından ve Battlefield’ın 32 kişilik haritalarda yapılan savaşlarından farklı bir sınıfa koyuyor. Kocaman bir haritada koşturup durmuyorsunuz. Hamlelerinizi daha stratejik ve Valorant karakter özellikleri üzerinden yola çıkarak yapmanız gerekiyor. Turun kazanan tarafında olmak için rakibinizin hamlelerini tahmin etmeli ve oyun stilinizi ona göre şekillendirmelisiniz.

Bir önceki turda yaptıklarınız rakiplerinizin aklında kalacak ve benzer hamleleri yapacağınız içgüdüsü ile hareket etmelerine neden olacaktır. Bunu avantaja çevirmek sizin elinizde! Her tur farklı taktikler ile rakibi şaşırtın ve kendinizi tekrar etmekten kaçının.

Hareket ederken ateş etmeyin

Valorant nişan alma

Hareket ederken tetiği çektiğiniz zaman silahlar düz ateş etmiyor! Call of Duty veya Rainbow Six Siege oyunlarında silahların tutarlılığı hareket ile daha az bağlantılı ancak Valorant bu konuda çok hassas. Yürürken bile tetiği çekmenizi tavsiye etmiyorum, ayakta durmaktan çömelmeye geçiş sırasında atışlarınız daha tutarlı olacaktır. Bunu da küçük bir taktik olarak buraya sıkıştırmış olayım.

Çatışma ortasında öylece dikilmeniz gerektiğini söylüyorum gibi anlaşılmasın. “Adım, dur, ateş” çatışma sırasında tam olarak bunu yapmanız gerekiyor. Ayarlarda namlu özelleştirmesi olarak bulunan “hareket cezası” özelliği size bu konu hakkında yardımcı olabilir.

İlk iş rakibi bulmak

Savunma sırası takımınıza geçtiği zaman turun ilk saniyeleri son derece önemlidir. Bu konuda takım arkadaşlarınızın sağladığı bilgileri en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Rakiplerin yerlerini belli eden yeteneklere sahip bir karakter kullanıyorsanız bu bilgileri sağlamak size düşüyor. Valorant ajanları ve yetenekleri oyunun farklı noktalarında etkili olacak şekilde dizayn edilmiştir.

Paranızı kontrol edin

Valorant para kontrolü

Takım arkadaşlarınız tur başında 3,500 kredinin altındaysa o tur pahalı bir silah almayın. Bu turu takımca ekonomik şekilde geçirmelisiniz. Takımınızın yarısında üst sınıf diğer yarısında ise alt sınıf silahlar olursa dengesizlik oluşacaktır. Böyle durumlarda o turu nadasa bırakıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Takımca gücünüzü tekrar toparlamak için bir tur feda etmek önemli değildir.

Bir oyuncu en fazla 12,000 kredi taşıyabilir. Takım arkadaşlarınızdan biri bu rakama yaklaşırsa ondan silah istemekten çekinmeyin. Aynı şekilde siz de takım arkadaşlarınıza yardımcı olun.

Yerden silah toplayın

Saf dışı bırakılan rakiplerden düşen silahlar elinizdekinden daha iyiyse hiç düşünmeden değiştirin. Yerden topladığınız silahlar kredi biriktirme konusunda size çok yardımcı olacaktır. Sizin kullanmak istemediğiniz bir silah olsa bile aynı işlemi takım arkadaşlarınız için de yapabilirsiniz. Arkadaşınız için aldığınız silahı sonraki turun başında (G) tuşuna basarak ona verebilirsiniz.

Bunun haricinde tek kişi kaldığınızda ve kazanmak için yapabileceğiniz bir şey olmadığını bildiğiniz senaryolarda gidip kendinizi öldürtmeyin. Böylece en azından silahlarınızı kaybetmemiş olur ve aşağı yukarı 3,000-4,000 kredi kurtarabilirsiniz.

Valorant en iyi silah hangisi?

En az 4,000 krediye sahip olduğunuz turlarda ağır zırh ve Vandal veya Phantom silahlarından birini alın. Hangisini kullanmak istediğiniz sizin tercihinize kalmış. Bu silahlar tüm mesafelerden etkili oluyor. İki silahın vuruş başına hasar ve geri tepme oranları dışında bir farkı bulunmuyor denebilir.

Phantom’ı kontrol etmesi daha kolaydır, öte yandan Vandal ise ağır zırhlı bir rakibi kafadan vuruşlarda tek seferde indirebilir. Bunun dışında verdiği hasar artan mesafeden etkilenmez. Diğer Valorant silahları olan SMG, pompalı ve tabanca modelleri ise çoğu senaryoda bu iki silahtan daha kötüdür, bu yüzden tercihinizi Vandal ve Phantom modellerinden yapmaya çalışın.

İlk öldürme çok önemli

Valorant’ın ilk öldürmeyi alan kişiye ekstra puan vermesinin altında önemli bir neden var. İlk ölüm o turun güç dengelerini değiştirmek için yeterli oluyor. Saldırı tarafındaki takımın hareketlerini daha dikkatli yapmasına neden olurken, savunmayı da açıkları kapatmaya ve daha pasif oynamaya iter.

Bombacıyı geride tutun

Valorant Spike

Oyunun temelinde CS:GO yatıyor derken şaka yapmıyordum. Evet, Valorant’ta da bir bomba var ve saldırı ekibinin bunu tıpkı CS:GO’da olduğu gibi kurması gerekiyor. Valorant bu bombayı “Spike” olarak adlandırmış. Takımınızdaki spike taşıyıcısına sahip çıkmalı ve onu korumalısınız. Bombanın düşmesi savunma tarafı için büyük bir avantaj olacaktır. Bunun önüne geçmelisiniz.

En güçlü Valorant karakteri hangisi?

Bildiğiniz gibi bu tarz oyunlarda tüm karakterler eşit güçte olur, yetenekleri farklı olsa da bir şekilde tüm karakterlerin dengesi sağlanmıştır. Elbette, her güncelleme ile diğerlerinden biraz daha güçlü bir karakter ortaya çıkar. Oyunun ilk günlerinde bu karakterin Raze olduğunu söyleyebilirim. Valorant, ajanlar arasında güzel bir denge kurmuş olsa da karşı takımda Raze olduğunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Valorant çıkışını yeni yapmış bir oyun olduğu için gelecek güncellemeler ile oyunun dengelerinde değişiklikler olabilir ancak temel FPS mantığı daima aynı kalacaktır. Bu doğrultuda verdiğim tavsiyeler sayesinde oyuna ne zaman başlarsanız başlayın bir adım önde olacaksınız.


Valorant nasıl indirilir?

Valorant indirme işlemini yapmak oldukça basittir, buraya tıklayarak oyunun resmi sitesine giriş yapabilir ve indirme işlemini başlatabilirsiniz. Siteye girdikten sonra “Hemen Oyna” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Valorant bakım saatleri

Oyun piyasaya yeni çıkış yaptığı için zaman zaman yaşanan yoğunluklardan dolayı bakım çalışmaları yapılabiliyor. Bu konuda oyuncular Valorant Türkiye Twitter hesabı üzerinden bilgi alabilirler. Oyun hakkındaki anlık gelişmeleri bu hesap sayesinde takip edebilirsiniz.

Daha fazla Valorant rehber ve tavsiyeleri için sitemizi tekrar ziyaret etmeyi unutmayın, keyifli oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir