Kapat
VSync nedir?
Oyun 83 0

VSync Nedir?

Tüm oyunlarda karşımıza çıkmasına rağmen tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz VSync nedir? Bu rehberimizde sizlere VSync teknolojisinin nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını açıklıyoruz.

Günümüz oyunlarının neredeyse hepsinde bulunan VSync özelliği, oyunlar tarafından açıklanmadığı için tam olarak ne işe yaradığını konusunda soru işaretleri bırakabiliyor. Sizler için hazırladığımız rehberde VSync nedir ve ne için kullanılır gibi soruları yanıtlayacağız. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda bu faydalı ekran teknolojisi hakkında aklınızda soru işareti kalmayacağını düşünüyoruz.

Oyunculara akıcı bir oyun keyfi sunmak için ortaya çıkan VSync özelliği, kimi durumlarda oyuna olumsuz etkide bulunabiliyor. Rehberimizde ilgili teknolojinin olumsuz taraflarından da bahsedeceğiz.

VSync nedir ve ne için kullanılır?

Vertical ve synchronization kelimelerinin bir nevi kısaltması olan olan VSync teknolojisini dikey senkronizasyon olarak çevirebiliriz. Teknolojinin adında geçen dikey kelimesi, oyunlarda bulunan dikey nesnelerde meydana gelen görüntü bozulmalarını engellediği için kullanılıyor. Senkronizasyon ise görüntü bozulmalarının ortadan kalkması için ekran kartı ve monitörün senkronize bir şekilde çalışmasını sağladığı için tercih ediliyor.

Bahsi geçen teknoloji ilk olarak ekran kartı üreten firmalar tarafından ortaya çıkarıldı. Ekran kartı üreticilerinin bu teknolojiyi oluşturmasındaki en büyük sebep, monitör ve ekran kartının ortak çalışmadığı zaman görüntüde oluşan yırtılmalardır. Monitör ve ekran kartının birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan teknoloji bu sorunu ortadan kaldırdı.

VSync nedir?

Görüntü yırtılması ne demek?

Hemen yukarıya yerleştirdiğimiz görsel, görüntü yırtılması olayına verilebilecek güzel bir örnektir. Hızlı tempoya sahip oyunlarda etrafa bakarken ve hareket sırasında yaşanan anlık bozulmalar, oyun deneyimini derinden etkiliyor.

Peki, görüntü yırtılmaları neden oluşuyor? Oyun sırasında monitör ve ekran kartında veri alışverişi gerçekleşir. Ekran kartı meydana getirdiği görüntüleri saniyede belirli kare miktarlarıyla monitöre iletir. Monitör, sahip olduğu panele göre tazeleme hızı ne kadar ise o kadar kareyi sorunsuz bir şekilde gösterir. Ekran kartının gönderdiği görüntünün FPS değeri monitörün tazeleme hızından daha yüksekse görüntü yırtılması oluşabilir.

VSync bu sorunu nasıl çözüyor?

VSync aktif olduğunda, ekran kartınız ne kadar güçlü olsa dahi monitöre gönderdiği kare sayısı, monitörün tazeleme hızıyla aynı olur. Bu durumu bir nevi FPS kısıtlaması olarak düşünebilirsiniz fakat çalışma prensibi bu kadar da basit değildir.

Belirtilen teknolojinin çalışması için ekran kartı monitörün tazeleme döngüsünü inceler ve döngü tamamlanmadıysa veri akışını devam ettirmez. Döngü bittiği anda ise veri göndermeye devam eder.

VSync kullanmanın olumsuz yönleri nelerdir?

Dikey senkronizasyon teknolojisinin olumsuz özelliklerinin başında, neden olduğu giriş gecikmesi gelmektedir. Bu durumu fare veya klavyenizde bastığınız tuşların gecikme ile işleme alınması olarak açıklayabiliriz. Bunun nedeni ise teknolojinin çalışma mantığı ile ilgilidir. Üretilen görüntülerin ekran kartında bekletilmesinden dolayı bu durum yaşanabiliyor.

Bahsettiğimiz teknoloji yalnızca ekran kartının ürettiği kare miktarı monitörün tazeleme hızından fazlaysa işe yarar. Bu durum geçerli değilse ekran kartı görüntüleri ve kendini geride tuttuğu için oyun normalde takılacağından daha fazla takılır.

VSync nedir?: Açmalı mıyız?

Bu teknolojiden yararlanıp yararlanmayacağınıza oynadığınız oyuna göre karar vermelisiniz. Yüksek tempolu bir oyun oynamıyor ve bilgisayarınızın verdiği FPS, monitörün tazeleme hızından daha fazlaysa VSync oyun deneyiminizi olumlu etkiler. Tam aksi senaryoda yani hızlı tepki vermeniz gereken bir oyunda giriş gecikmesinden dolayı mağdur olmamak için VSync kapalı tutmanız daha mantıklı olacaktır.

Yeni inceleme ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimiz üzerinden bizleri takip edebilirsiniz. En çok merak edilen ve sorulan konular hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir