Kapat
Valorant İnceleme
Oyun 43 0

Valorant İncelemesi

Valorant inceleme yazımızda FPS dünyasına getirdiği yenilikler ve eğlenceli özellikleri ile kısa sürede oyuncuların gönlünü kazanmayı başaran yapım hakkında düşüncelerimizi aktaracağız.

Valorant’ın FPS türünü sevenlerin ilgisini kısa sürede çekmiş olması gerçekten büyük bir başarı. Riot’un rekabetçi FPS yapımı, beta sürecini tamamlamakla kalmadı ve sektör liderleri arasında kendisine bir yer oluşturdu. Devasa ve bilinen bir yapımcının oyunu olmasına ek olarak Twitch ile yürütülen başarılı beta süreci oyunun daha resmi çıkışını yapmadan popülerlik kazanmasında oldukça etkili oldu ancak Valorant gerçekten iyi bir oyun olmasaydı yapılan pazarlama hamleleri bir işe yaramayacaktı.

Oyunun başarılı olması, kendisine has elementler barındırıyor olması Counter-Strike ve Overwatch yapımlarından esinlenerek ortaya çıkarıldığı gerçeğini değiştirmiyor. Valorant incelemesi yapmak için oyunun ilk günlerini tamamlamasını bekledik. CS:GO’nun takım ve Overwatch’ın karakter mantığını bir araya getiren oyun kısa sürede popüler olmayı başardı. Lafı daha fazla uzatmadan oyun hakkında daha detaylı bilgiler vermeye başlayalım.

Valorant İncelemesi Aim

Valorant İnceleme: Nişan alma sistemi

Counter-Strike’da üç haneli saatler geçirmemiş olan oyuncular Valorant’ın nişan alma mekanizmalarını zorlayıcı bulabilirler. Tetiği çekmeden önce sabit kalmayı hatırlamak çoğu yeni oyuncun bir alışma sürecine ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Valorant bu konuda yeni ajanlarına yardımcı olması için nişan geliştirme antrenmanları ve kişiselleştirilebilir hassasiyet ayarları hazırlamıştır. Bu ek özellikleri kullanarak çevrim içi mücadelelere girmeden önce kendinizi geliştirebilirsiniz. CS:GO oyuncularının aşina olduğu mekanikler bu oyunda devam ediyor olsa da yeni oyuncular için bunlar sıfırdan keşfedilmesi gereken etkenler olacaktır.

Oyunun ücretsiz ve rekabetçi bir yapıda olması eşleşeceğiniz kişilerin pek dost canlısı olmamasına neden olabilir. Bu konuda şanslıysanız ve yardımsever takım arkadaşları bulabilirseniz onların tavsiyelerini dinlemek nişan alma ve oyunun farklı alanlarında gelişim sürecinize büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu durum sadece Valorant’a özel değil, maalesef tüm rekabetçi oyunlarda toksik bir kitle bulunuyor. Sizi rahatsız edecek şekilde konuşan takım arkadaşlarınızı kolayca sessize alabiliyorsunuz.

Valorant İncelemesi CS:GO vs Valorant

CS:GO mekanikleri ama daha iyisi

Yapımda kullanıcı deneyimini yükselten bir sürü detay bulunuyor. Valorant geliştiricilerinin CS:GO mekaniklerinin eksikliklerini çok iyi tespit ettiklerini rahatça söyleyebiliriz. Her turun başındaki satın alım sürecinde yapılan iyileştirmeler bunlardan ilk göze çarpan oluyor. Hiç zorluk yaşamadan aldığınız her şeyi olduğu gibi geri satabiliyorsunuz. Üstelik para kaybınız da olmuyor. Takım arkadaşınız için silah alabiliyorsunuz hem de aldığınız silahı sağa sola fırlatmak zorunda kalmıyorsunuz. Tüm bu işlemler kolay ve akıcı hale getirilmiş, üzerine düşünülerek hazırlanmış olan hazır takım mesajları ile takım arkadaşlarınıza vermek istediğiniz mesajı kolayca verebiliyorsunuz. Apex Legends yapımından ilham alınan ping sistemi sayesinde hangi haritanın ne kadar internet bağlantı ihtiyacı olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Bu şekilde saymaya devam edebiliriz ancak kısaca Valorant’ın en kısa sürede CS:GO’nun kendisine dahil etmesi gereken özelliklere şimdiden sahip olduğunu söylemek yeterli olacaktır.

Oyunda bulunan silahlar ise Counter-Strike silahlarının yenilenmiş hali denebilir. Bildiğimiz M4 artık Phantom, AK-47 ise Vandal. AWP’nin yeni adı ise Operator olmuş. Yapımcılar birkaç özel ekleme yapmış ancak silahların kaynağının neresi olduğu hakkında tartışmaya bile gerek yok.

Valorant İncelemesi Haritalar Nasıl?

Valorant İnceleme: Haritalar

Oyunun yetersiz olduğu söylenebilecek bir alan varsa o da haritalar olabilir. Oyun toplamda dört adet harita ile çıkış yaptı. Aslında bu gayet yeterli ancak daha fazlasını görmek isteyen oyuncular mutlaka olabilir. Bu haritaların topluluk tarafından didik didik edilmesi ve avantajlı konumların bulunması uzun bir süre alacaktır. Riot ekibi yaptığı açıklamalarda her haritanın kendine özgü bir fonksiyonu olmasını istediklerini belirtmişti ve öyle de oldu. Bind haritasında iki tarafı birbirine bağlayan portallar, Split haritasında tırmanma ipleri, Haven haritasında orta koridorda üçüncü bir bomba alanı ve Ascent haritasında tek taraflı metal kapılar bulunuyor.

Genel olarak Valorant harita tasarımının başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Maçlara girmeden önce harita tercihi yapılamıyor olması bazı oyuncular için eksi olarak görülebilir. Haritalar oldukça dengeli ve herhangi bir tarafı üstün kılan bir yapıya sahip değiller. Haritaların püf noktalarının ortaya çıkması ve oyuncuların bunlardan faydalanması için bir hayli zaman geçmesi gerekecek. Şimdilik herkes yeni haritalarda oyun oynamanın keyfini çıkarıyor.

Açık konuşmak gerekirse Riot’un az sayıda harita ile başlangıç yapma fikrini mantıklı buluyoruz. Çok fazla harita yeni bir oyunun çıkış günlerinde oyuncuların kaybolmuş hissine kapılmasına neden olabilir. Oyunun sezonları ilerledikçe yeni haritaların tanıtılmasını daha mantıklı olacağını düşünmekteyiz.

Valorant İncelemesi Silah Kostümleri

Valorant para harcamak gerekiyor mu?

Valorant ajanlarının farklı ve özel tasarımları olsa da aynı şeyi silahlar için söyleyemiyoruz. Tüm silahların temel tasarımı siyah, gri ve turuncu renklerinden oluşuyor. Bunun sıkıcı olmasının dışında belirli bir mesafeden bakıldığında silahların hepsi birbirine benziyor. Yerden bir silahı Phantom sanarak aldıktan sonra aslında Spectre SMG olduğunu görmek oyun sırasında canınızı biraz sıkabilir. Silah kostümleri ve diğer kozmetik eşyalar oyunun gelir kapısını oluşturuyor. 55 TL ödeyerek battle pass alabilir ve birkaç güzel kostüm sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında özel animasyonlara sahip kostümleri almak isterseniz kesinin ağzını açmanız gerekiyor. Özellikle Türk oyuncular için bu özel kostümlerin ücreti bir hayli fazla olmuş. Umarız ilerleyen sezonlarda bu özel animasyonlu kostümler battle pass ödülleri arasına eklenir veya ücretsiz olarak kazanılabilir.

Valorant İncelemesi Ajanlar Nasıl Açılıyor?

Valorant kilitli ajanlar nasıl açılıyor?

Kilitli ajanları yani farklı karakterleri açmak ise farklı bir hikaye. Tüm oyuncular oyuna Phoenix, Jett, Sage, Sova ve Brimstone karakterleri ile başlıyor. Kilitli olan ajanları açmak için çeşitli kontratları tamamlamanız gerekiyor. Bununla uğraşmak istemiyorsanız parasını ödeyip istediğiniz karakteri anında satın alabilirsiniz. İlk iki karakteri açması oldukça kolay olsa da sonra işler biraz değişiyor. Oynama sıklığınıza göre tüm ajanları açmanız birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişim gösterebilir.

Valorant İncelemesi Güvenlik

Valorant hile ve güvenlik

Valorant hile önleme konusunda özel bir yazılım kullanıyor. Vanguard adındaki yazılım bilgisayarınız derinlerine kadar etki edebilen bir yazılım ancak bu erişimi hile programlarını kesmek için kullanıyor. Vanguard bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak başlıyor ve oyunu oynamasanız da arka planda çalışmaya devam ediyor. İstediğiniz zaman yazılımı kapatabiliyorsunuz ancak Valorant oynamak istediğinizde yazılımın tekrar çalışması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Güvenlik önleminin kusursuz çalıştığını söylemek mümkün değil ancak şimdilik firmanın elinden geleni yaptığını düşünüyoruz. Ücretsiz oyunlarda hile her zaman sorun olmuştur ve maalesef Valorant da bu durumdan etkileniyor.

Valorant İncelemesi Özet

Valorant inceleme özet

Valorant’ı sahip olmak istediğinizi bilmediğiniz farklı bir Counter-Strike olarak düşünebilirsiniz. Klasik FPS mekaniklerine ek olarak karakterlerin özel yeteneklerini kullanabilmek gerçekten keyifli bir deneyim sunuyor. Oyunun pek fazla donanım istemiyor olması da bu deneyimi tüm arkadaşlarınızla yaşamanıza fırsat veriyor. Oyunun ilerleyen zamanlarda konsollara geleceğini de düşünüyoruz. Valorant PlayStation versiyonu, Valorant XBOX versiyonu gibi sürümler önümüzdeki dönemlerde hayata geçebilir. Valorant ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilir ve oyunu kendiniz de deneyimleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir