Kapat
Valorant Haritaları için İpuçları
Oyun 289 0

Valorant Haritaları ve Taktikleri (Haven & Bind)

Riot Games’in ses getiren yeni oyunu hakkında yeni bir rehberle sizlerleyiz. Valorant haritaları ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları sizlere aktarıyoruz.

Birkaç ay devam eden beta süreci sonrasında 2 Haziran tarihinde tüm oyunculara açılan oyunda dört ayrı harita yer alıyor. Bu haritaların üç tanesini beta döneminde uzunca bir süre test etme fırsatımız oldu. Oyunun açılışıyla birlikte gelen yeni haritayı da yaklaşık bir aydır deneyimliyoruz. Bu rehberimizde bu haritalardaki spike alanlarını ele geçirmek veya savunmak için uygulayabileceğiniz taktiklerden bahsedeceğiz. Yazımızın sonuna geldiğinizde Valorant haritaları konusunda oldukça bilgili olacağınızı düşünüyoruz.

Valorant Haritaları için İpuçları

Valorant Haritaları için İpuçları 2

Haven

Oyunun bugün itibariyle en büyük haritası Haven’de üç adet spike alanı bulunuyor. Bu alanların iki tanesine birer tane kısa ve uzun koridor çıkıyor, ortadaki bölgede ise genellikle yakın mesafeli çatışmalar gerçekleşiyor. Haritada üç farklı bomba alanı olması hücum takımı için avantaj gibi olsa da doğru takım dağılımı yapıldığında hepsini güzelce savunmak mümkün olabiliyor.

A alanındaki A Kule sayesinde A kanalizasyon ve A uzun girişlerini gözetleyebiliyorsunuz ve bu durum büyük bir savunma avantajı oluşturuyor. Hücum takımının da bunu göz önünde bulundurarak doğru ajan ve yetenekleri kullanması gerekiyor. Alana girdiğinizde göreceğiniz dev kutunun oldukça iyi bir siper olduğunu da unutmayın. Spike kurulumu sonrası konuşlanmak için A Kule’nin altında bulunan alanı kullanabilirsiniz.

B noktasına ise tam üç farklı kapıdan giriş yapabiliyorsunuz. Hücum takımı genellikle orta girişi kullanıyor ancak güzel bir savunma dizilimi yapıp burayı tutabilirsiniz. B savunması yaparken B Arka konumundaki ahşap duvar yerine bölgedeki kutuların üstünü kullanmaya çalışmalısınız. 

Tıpkı A bölgesindeki gibi C’de de alana girmenizi sağlayan C Uzun koridoru var. Bu koridorda siper alınabilecek şey bulunmuyor. Yalnızca savunma tarafında bir kutu var ve bu savunma ekibi için önemli bir avantaj sağlıyor. Hücum tarafı ise C Garaj tarafındaki penceredeki savunmayı aşabilirse ek bir güzergah sahibi olabilir.

Valorant Haritaları için İpuçları 2

Bind

Bu haritada yalnızca iki tane spike bölgesi bulunuyor ancak oyunun en ilginç haritalarından biri olduğunu hemen söyleyebiliriz. Bind haritasında turların durumuna göre iki nokta arasında hızla hareket etmenizi sağlayan ışınlayıcı portallar bulunuyor. Bu portalların kullanım sırasında ses çıkardıklarını unutmamanız gerekiyor.

Bind haritasında A bölgesini savunmanın diğerlerine göre daha kolay olduğunu belirtelim. A Kule’si sayesinde alana giriş imkanı olan her iki nokta da gözlemlenebiliyor. Bu noktada kesinlikle birinin gözcü olarak kalmasını tavsiye ediyoruz. Burada kalan gözcünün dikkatsizliğinin sonuçlarının ağır olabileceğini de söyleyelim. Bir hata veya dalgınlık sonucunda A bölgesi tamamen savunmasız kalabilir.

B bölgesini savunmak için pozisyon alma fırsatı sunan çeşitli noktalar bulunuyor. Hücum takımının B’ye giden iki yolu var. Bunlar B Pencere ve B Bahçe. B Pencere bölgesini içeriden savunmak ve rakibi buraya yaklaştırmamak mantıklı olacaktır. B Bahçe yoluna çıkan uzun koridoru da kontrol etmek büyük önem taşıyor. Hücum takımı ise B Dönemeç kısmına sızarak bölgeyi kolayca ele geçirebilir.

Rehberimizin ikinci bölümünde değinmediğimiz Valorant haritaları hakkında bilmeniz gerekenleri aktarmaya devam ediyor olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir