Kapat
Ray Tracing Destekli Oyunlar Listesi
Oyun 14 0

Ray Tracing Desteği Sunan Oyunlar

Önümüzdeki yıllarda adını çokça duyacağımız Ray Tracing destekli oyunlar hangileri birlikte bakıyoruz. Ray Tracing teknolojisi sayesinde oyunlar göz alıcı hale geliyor.

NVIDIA’nın uzun süredir geliştirme aşamasında tuttuğu ve yavaş yavaş gün yüzüne çıkan teknolojisini artık bazı oyunlarda görmek mümkün oluyor. Ray Tracing teknolojisinin Turing mimarisine sahip RTX ekran kartları ile birlikte kullanıcılara sunulmuş olmasıyla birlikte oyun desteğinde de artış yaşandı. Başlangıçta oldukça az sayıda oyun tarafından desteklenen özellik, yavaş yavaş sektör standartı haline geliyor. Teknolojinin üreticisi olan NVIDIA, yeni özelliklerinin oyun sektörünün geleceğinde oldukça önemli olacağını düşünüyor.

NVIDIA, yapmış olduğu yatırımların meyvesini almaya başladı. Ray Tracing özelliği artık onlarca oyunda bulunuyor. Bu oyunların sayısı ise sürekli artış gösteriyor. Gerçek zamanlı ışın izleme olarak ifade edilebileceğimiz özellik sayesinde gölgeleri, ışığı ve yansımaları gerçeğe en yakın şekilde görebiliyoruz. Ray Tracing destekli oyunlar piyasadaki yerlerini aldıkça teknolojinin göz alıcı özellikleri ortaya çıkıyor.

Uygulama ve oyun geliştiricileri, bu teknolojiyi oyunlarına dahil etmek istediklerinde DirectX Raytracing API’sini kullanmak zorundaydılar ancak Windows 10 2004 sürümüyle beraber eklenen DirectX Ultimate sayesinde gerçek zamanlı ışık izleme ve birçok farklı grafik teknolojisinin kullanımı kolaylaşıyor. Bu gelişme sayesinde ray tracing destekli oyunlar üretmek çok daha kolay olacak ve daha fazla uyumlu oyunla karşılaşacağız.

Ray Tracing için Gereken Donanım

Bahsettiğimiz özellikten maalesef herkes faydalanamayacak. Bu teknolojiden yararlanmak için bazı spesifik donanımlara ihtiyacınız var. NVIDIA’nın RTX ekran kartları veya GTX ekran kartlarını kullanarak gerçek zamanlı ışın izlemeden yararlanabiliyorsunuz. Güncel modellerin fiyatları ise bir hayli yüksek, bütçesi elveren kullanıcılar RTX 2060 S, RTX 2070 S veya RTX 2080 S gibi modelleri alarak bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilirler.

Yeni nesil RTX 3000 serisi ekran kartlarını da beklemek isteyebilirsiniz, RTX 2000 serisine göre ışın izleme performansı konusunda daha başarılı olacakları kesin denebilir. Ortaya çıkan bilgilere göre firmanın yeni ekran kartlarının grafik performansı dört kat daha fazla olacak.

AMD tarafında da RDNA 2 mimarisi ile birlikte ışın izleme teknolojsi desteği gelecek. Bunun ilk örneklerini PlayStation 5 ve Xbox Series X modellerinde göreceğiz.

Şimdi, lafı daha fazla uzatmadan hangi oyunlarda bu teknoloji kullanılabiliyor birlikte bakalım.

Ray Tracing Destekli Oyunlar Listesi

Battlefield V

Minecraft RTX

Call of Duty: Modern Warfare

Control

Watch Dogs: Legion

Wolfenstein: Youngblood

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Shadow of the Tomb Raider

Deliver Us the Moon

Metro Exudus

Justice

Quake II RTX

Cyberpunk 2077

Crysis Remastered

SYNCED: Off-Planet

Sword and Fairy 7

World of Warcraft : Shadowlands

Bright Memory: Infinite

Dragonhound

Ghostrunner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir