Kapat
telefon fiyatları
Mobil 55 0

Telefon fiyatları ‘Gözetim’ fırsatçılığı

Resmi Gazete’de yayınlanan İthalatta Gözetim Uygulaması’na yönelik güncellemeden sonra cep telefonu satıcıları kararı fırsata çevirdi. Satıcıları ellerinde bulunan eski telefonların fiyatlarını da yükselterek haksız kazanç elde etmeye başladı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü yayınlanan karar kapsamında gümrük fiyatı 200 dolar altında olan telefonlara minimum 350 TL zam getirildi. Bu rakam vergilerle birlikte 600 liraya kadar yükseldi. Yani 100 dolar olan telefon fiyatları kararla birlikte 200 dolar hesaplanmaya, vergiler ile birlikte 2000 TL’ye kadar satışa sunulmaya başlandı.

Telefon fiyatları uçuşa geçti

Uygulamanın yeni ithal edilen ürünlerde hayata geçmesi beklenirken telefon satıcılarının bu fiyatları anında sistemlerine yansıtarak şimdiden haksız gelir elde etmeleri vatandaşın gözünden kaçmadı. Giriş ve orta seviye telefonları daha çok etkileyen Gözetim uygulaması bu segmentteki telefonların fiyatını yüzde 70 oranlarında yükselterek vatandaşın alım gücünü malesef düşürdü. Cep telefonlarında taksit seçeneği olmaması da kullanıcıların canını sıkan bir başka durum olarak tekrar gün yüzüne çıktı. Astronomik fiyat artışlarına karşı büyük üreticilerin daha ileri seviye telefonlarda indirime giderek pazarda tutunmayı hedeflediği bildirildi.

Yerli üreticinin desteklenmesi hedefleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçen bu güncelleme ile yerli üreticilerin önünün açılması, Türkiye’de üretilen ürünlerin öncelikli olarak ülkede kullanılması amaçlanıyor. Mevcut kanunda bir üründen vergi alabilmek için fiyatının en az 200 dolar olması gerektiğini vurgulayan Bakanlık yetkilileri düzenlemeyle birlikte 200 dolar altındaki cihazlardan da vergi alarak ekonomik istikrarın sürdürülebilirliğini amaçlıyor

Dolar kuru ve gözetim cihaz fiyatlarını uçurdu

Öte yandan son günlerde 7.20 TL’yi gören dolar kuru daha sonra düşmüş ama etkileri hala devam ediyordu. Kur artışı ve gözetim ile birlikte cep telefonlarında en az yüzde 35 en fazla yüzde 90 artış gözlemlendi. Buna karşılık bakanlığın fahiş fiyat uygulayarak haksız kazanç elde etmeye çalışan satıcılarla ilgili gerekli önlemleri ve cezai yaptırımları uygulayacağı öğrenildi.

Satıcılardan telefon fiyatları güncellemesi

Kararın yürürlüğe girmesinden hemen sonra online marketlerde ve sanal mağazalarda cep telefonu satışı gerçekleştiren satıcılar İthallatta Gözetim Uygulaması güncellemesini fırsat bilerek fiyatlarına en az 350 TL ekledi. Buna göre 1000 TL olan giriş seviyesi telefonların fiyatı otomatikman 1350 TL’ye yükseltildi. Her markada yer alan artışlar sonrası en ucuz telefonun fiyatı simdilik 1350 TL olarak gözlemlendi.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtin fikir alışverişinde bulunalım. Okumadıysanız Koronavirüs sonrası e-ticaret hacmi yazımızı da okuyabilirsiniz. Bizi Linkedin hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir