Kapat
Mobil 34 0

iPhone Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri

iPhone pil ömrü uzatma için kullanabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

iPhone pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz birkaç işlem bulunuyor. Batarya konusu önem taşıyor çünkü akıllı telefonlar eski nesil cep telefonları gibi günlerce açık kalamıyorlar. Günümüzde telefonunuz sabahtan akşama kadar size priz aratmıyorsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

Telefonunuzun batarya ömrünü uzatabilmeniz için tam altı yöntem listeledik, bunlar ayarlarınızı değiştirmekten başlayıp cihazı kullanım alışkanlıklarınıza kadar gidiyor. Bazı yöntemleri zaten uygulamış veya biliyor olabilirsiniz ancak kullanım sürenizi uzatmak için tüm yöntemlerin üzerinden geçmenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone düşük pil ömrü

Eski iPhone modellerinin daha düşük batarya kapasiteleri olduğunu unutmayın. Bu modeller ne kadar uğraşırsanız uğraşın yeni iPhone 11 modelleri kadar uzun pil ömrü sunamazlar. Kapasiteleri donanımsal olarak sınırlıdır.

Telefonunuzu uzun yıllardır kullanıyorsanız bataryanın eskimiş olma ihtimali de oldukça yüksektir. Cihazın bataryası tam performansta çalışmayı bırakmış olabilir. Bunu Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı yolunu izleyerek kontrol edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse dört yıldır kullandığım iPhone’un maksimum kapasitesi %80 seviyesine düşmüş. Bu durumda cihazın ilk günlerde verdiği pil performansını beklemek yanlış olacaktır. Pil sağlığını kontrol ettikten sonra ciddi bir düşüş gözlemlerseniz yetkili Apple servislerinden iPhone batarya değişimi yaptırabilirsiniz.

iPhone pil ömrü uzatma yolları

Kullandığınız iPhone iOS 13 sürümüne yükseltilebiliyor ise bu güncellemeyi mutlaka yapın. iOS 13 sayesinde cihazınız batarya performansına göre kendini optimize edecek ve pil verimliliğini artıracaktır. Ufak ancak önemli detaylardan bahsettiğimize göre listemize geçebiliriz.

  1. Düşük güç modunu aktif edin
  2. Video izleme sürenizi azaltın
  3. Konum ayarlarını düzenleyin
  4. Otomatik parlaklık ayarını kapatın
  5. Karanlık moda geçin
  6. Arka planda uygulama yenilemeyi kapatın

iPhone pil ömrü uzatma yolları

Düşük güç modunu aktif edin

Batarya performansınızı yükseltmenin en kolay yolu düşük güç modunu aktif etmektir. Bu özellik iOS 9 ile beraber iOS ekosistemine dahil olmuştur. Piliniz %20’nin altına düştüğü zaman mutlaka “Düşük güç moduna geçmek ister misiniz?” tarzında bir bildirim almışsınızdır. Bu özelliği kullanmak için pilinizin %20 seviyesine düşmüş olması gerekmiyor. Ayarlardan istediğiniz zaman aktif edebilir ve denetim merkezine kısayol ekleyebilirsiniz.

Düşük güç modu ekran parlaklığını düşürür, telefonun performansını optimize eder ve sistem animasyonlarının bir kısmını devre dışı bırakır. Arka planda yenileme yapan uygulamalar düşük güç modu aktifken bu işlemi gerçekleştirmez, e-posta ve sosyal medya hesaplarınız sadece ilgili uygulamaları açtığınız zaman yenilenir.

iPhone pil ömrü uzatma yöntemi

Video izleme sürenizi düşürün

Yazımızın başında cihazı nasıl kullanmanız gerektiğine bile değineceğimizi belirtmiştik. İşte o noktaya geldik! Telefonunuzun batarya sağlığı ciddi anlamda düşüş gösterdiyse gündelik kullanımlarınızı optimize etmeniz gerekebilir. Aksi halde yanınızda harici batarya taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Video izleme, oyun oynama gibi faaliyetler pilinizi çok kısa sürede tüketecektir. Gün içerisinde bataryanızın yetersiz olacağını fark ederseniz bunları daha sonraya bırakmalısınız. Bu eylemler sunucular ile sürekli bağlantı kurmak zorunda olduğu için pil tüketimi ekranın açık olmasıyla sınırlı değildir.

Konum ayarlarını düzenleyin

Kullandığınız iPhone’un konumuzu nokta atışı belirleyebilmesi mucizevi gibi gözükse de bunun için bir hayli pil tüketmesi gerekiyor. Konum tespitinin sağlıklı çalışması için LTE ve GPS aynı anda işlem yapar. Aktif olarak kullanmadığınız uygulamalar arka planda konum bilginize erişiyorsa bu durum yüksek pil tüketimine yol açar.

Kullandığınız uygulamaların izinlerini kontrol edin ve konum bilginize erişmesi gereken uygulamaların konum ayarlarını ‘Uygulamayı Kullanırken’ şeklinde düzenleyin. Bu sayede konumuzun sadece gerektiği zaman tespit edilecek ve pil ömrünüz uzayacaktır.

Otomatik parlaklık ayarını kapatın

Tahmin edebileceğiniz gibi parlaklığı yüksek olan ekranlar pili çok fazla kullanıyor. Parlaklığı düşürmek çok kolay olsa da otomatik parlaklık özelliği aktifse parlaklık kendiliğinden yükselecektir. Bu özelliğin kullanışlı olduğu durumlar olsa da batarya konusunda sıkıntı çekiyorsanız ekran parlaklığını kendiniz yönetmeniz daha iyi olacaktır.

Otomatik parlaklık ayarını kapatmak için Ayarlar> Ekran ve Parlaklık yolunu izleyip ‘Otomatik’ seçeneğini pasif hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Karanlık moda geçin

Ekran parlaklığını düşürmenin en efektif yollarından biri de iOS 13 ile birlikte gelen karanlık modunu aktif etmektir. PhoneBuff adındaki YouTube kanalının yaptığı testlere göre karanlık mod sayesinde pil ömrünüzü %30’a kadar yükseltme şansınız bulunuyor. Pil ömrünüzün artışı kullandığınız iPhone modeline göre değişim gösterecektir. OLED ekrana sahip olan iPhone modellerinde karanlık mod sayesinde görülen pil ömrü artışı daha yüksek olacaktır.

Karanlık moda geçiş yapmak çok kolay! Denetim merkezini açın, parlaklık düzenleyicisine basılı tutun ve ‘Karanlık Mod’ butonu karşınızda! Ayarlar> Ekran ve Parlaklık yolunu izleyerek de karanlık modu aktif edebilirsiniz.

Arka planda uygulama yenilemeyi kapatın

Bu maddeye kadar geldiğinize göre batarya konusunda cidden sıkıntı çekiyor olmalısınız. Bu adımda artık uygulamaların arka plan faaliyetlerini sonlandırmamız gerekiyor. Bunu yapmak için Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenile adımlarını izleyin. Tüm uygulamaların bu işlemi yapmasını engelleyebileceğiniz gibi tek tek seçim de yapabilirsiniz. Bu sayede bildirim almanız ve aktif olması gereken uygulamaların arka plan yenilemesini açık bırakabilirsiniz.

Böylelikle iPhone pil ömrü uzatma yöntemleri yazımızın sonuna geldik, daha fazla rehber ve yeni iPhone haberlerine erişmek için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir