Kapat
Bilinmeyen iOS 14 Özellikleri Neler
Mobil 70 0

Bilinmeyen iOS 14 Özellikleri

Yakın bir tarihte duyurulmasının ve geliştirici betasının yayınlanmasının ardından iOS 14 özellikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmaya başladık. İşletim sistemi aldığı güncelleme ile WWDC20 konferansında anlatıldığından çok daha fazla özelliğe sahip oldu.

Önümüzdeki sonbahardan itibaren iPhone modellerinde göreceğimiz ancak şimdilik kimsenin pek haberdar olmadığı iOS 14 yeteneklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Pek konuşulmayan iOS 14 özellikleri

iOS 14 Özellikleri: Fotoğrafları fazla yakınlaştırma

Kulağa basit gelebilir ancak iPhone kullanıcılarının bu gelişmeden çok memnun kalacaklarına eminiz. Bugüne kadar bir fotoğrafa belli bir yakınlaştırma yaptıksan sonra ekran eski haline gelirdi. Bu durum yeni güncelleme ile değişecek ve fotoğrafların en ince detaylarına kadar yakınlaştırma yapabileceğiz.

Bilinmeyen iOS 14 Özellikleri Neler

iPhone’un arkasına dokunarak kısayol aktif etme

iOS 14’ün iPhone modellerine kattığı en ilginç özelliklerden birisi de geri dokunma özelliği oldu. iPhone’un arka tarafına iki veya üç defa dokunarak önceden atadığınız kısayolları aktif edebiliyorsunuz. Ekran görüntüsü, denetim merkezi açma, ana ekrana dönme gibi birçok işlevi kısayol olarak atama imkanınız olacak. Bu özelliğin yalnızca iPhone X ve sonraki modellerde olacağını belirtelim. Güncellemeyi alan tüm telefonlarda bu özellik fiziksel donanım eksikliğinden dolayı çalışmayacak.

iOS 14 Özellikleri: Önceki sekmeler

iOS 14 özellikleri arasında telefonunuzu kullanırken geri düğmesine basılı tutunca o ana kadar tıklamış olduğunuz klasörlerin listesini görebileceksiniz.

Ses tanıma özelliği

Özellikle işitme engeli olan kullanıcılara yönelik olarak hazırlanan ses tanıma özelliği sayesinde telefonunuz yapay zeka desteği ile duman dedektörleri, sirenler, yangın alarmları, kornolar, kapı zilleri, su akıntısı, bebek ağlaması gibi çeşitli sesleri otomatik olarak saptayabiliyor. Kişiselleştirebildiğiniz özellik size bu durumları bildirim olarak aktarıyor.

Bilinmeyen iOS 14 Özellikleri Neler

Mesaj filtreleme

Telefon rehberinizde olan ve olmayan kişilere göre otomatik filtreleme uygulayan özellik, iOS 14 ile beraber yapay zeka desteğine sahip oluyor. Akıllı iOS 14 yetenekleri arasına koyabileceğimiz yenilik sayesinde mesajlarınız otomatik olarak kategorilere ayrılabiliyor. Reklam içerikli mesajların bildirimlerini dahi kapatabiliyorsunuz.

Göz teması

Güncelleme ile beraber FaceTime da yapay zeka ve artırılmış gerçeklik özelliklerinden payına düşeni alıyor. Bu teknolojiler sayesinde FaceTime görüşmesi gerçekleştirirken siz ekrana bakıyor olsanız dahi karşı tarafa görüntünüzü kameraya bakıyor gibi aktarabiliyorsunuz.

Ayna modu

Ön kameraya dahil edilen özellik ile aynadan çekilmiş etkisi yaratan öz çekimler yapabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir