Kapat
iOS 14 Özellikleri
Mobil 6 0

iOS 14 ile Gelecek Özellikler

iPhone modellerinde kullanılan iOS işletim sisteminin yeni sürümü tanıtıldı. Yeni iOS 14 sürümü gelecek özellikleri sizlerle paylaşacağız. Yeni güncelleme sayesinde iPhone modelleri yeni özelliklere sahip olacak.

Apple, 1987 yılında başlattıkları Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) etkinliğini her yıl düzenlemeye devam ediyor. Bu etkinlik kapsamında geliştirilen yeni nesil teknolojilerinin tanıtımı yaparak, müşterilerini ve geliştiricileri bilgilendiren Apple, iPhone modellerine sınıf atlatacak iOS 14 hakkında önemli bilgiler paylaştı. iPhone kullanıcıları yeni güncellemeyi çok sevecekler.

Yılın kalan aylarında akıllı telefon teknolojilerine yön verecek yenilikleri tanıtan Apple, bu yıl da güzel bir gövde gösterisi yapmayı başardı. Geliştirdikleri yeni özellikleri ve iPhone modellerini daha verimli ve kullanışlı kılacak iOS 14’ü tanıttı. WWDC etkinliğinde iOS 14 işletim sisteminin iPhone akıllı telefonlarına getireceği özellikleri sizler için derledik.

iOS 14 ile iPhone Modellerine Gelen Özellikler

iPhone kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırma hedefiyle ortaya çıkan güncelleme, kullanıcıların uzun zamandır rahatsız olduğu ve değişmesini istediği özellikleri aktif ediyor. Tanıtım sonrası güncellemenin şimdiden pozitif yorumlar aldığını görüyoruz.

Yeni Özellikler

 • App Library
 • App Clips
 • Maps
 • Siri
 • Widgetlar
 • Picture-in-Picture
 • Maps
 • Safari
 • Arama ekranı
 • Car keys
 • Spatial Audio

App Library

iOS veya farklı bir işletim sisteminde daha önce görülmemiş özelliklerden biri olan App Library, Türkçesi ile Uygulama Kütüphanesi, tüm uygulamaları tek bir yerde topluyor ve gruplara ayırıyor. Gruplandırılmış listeleme sayesinde kullanıcılar diledikleri uygulamaya rahatça erişebiliyor.

Siri geliştirmeleri

Apple’ın sevilen sesli asistanı Siri, mevcut özellikleriyle insanların hayatlarını kolaylaştırma adına çalışıyordu fakat uygulamayı kullandığımızda Siri tüm ekranı kaplıyordu. iOS 14 güncellemesiyle beraber bu değişiyor ve Siri yalnızca ekranın belirli bir bölümünde gözüküyor. Komutunu aldıktan sonra direkt işleme geçiyor ve arayüzün açılması gerekmiyor.

Picture-in Picture

Resim içinde resim olarak çevirebileceğimiz özellik telefonu daha efektif şekilde kullanmanıza imkan tanıyor. Görüntülü arama yaparken veya video izlerken başka bir uygulamaya geçmek istediğinizde görüntü duraklatılıyordu. Güncelleme ile beraber Android işletim sisteminde yıllardır olan resim içinde resim özelliği iOS tarafına da getiriliyor. Skype, FaceTime, YouTube, Netflix ve Fotoğraflar gibi uygulamalarda farklı uygulamalara geçiş yaptığınızda görüntü ekranın bir köşesinde oynamaya devam edecek.

Widgetlar

Android işletim sisteminde yine yıllardır kullanılan bir özellik daha iOS ekosistemine dahil ediliyor. iPhone kullanıcılarının uzun süredir getirilmesini istediği özellik sonunda iOS 14 ile birlikte geliyor. Takvim, harita, hava durumu ve haberler gibi çeşitli widgetları ana ekranınıza koyabileceksiniz.

iOS 14 Özellikler

Arama ekranı düzenlemesi

iPhone kullananların şikayetçi olduğu konulardan biri olan arama ekranı sorunu da güncelleme ile birlikte çözüme kavuşturuluyor. iPhone kullananları zaman zaman deliye döndüren aramanın tüm ekranı kaplaması özelliği sonunda düzeltildi. Gelen aramalar telefonun üst kısmında küçük bir bildirim olarak gelecek ve tüm ekranı kaplamayacak.

Mesajlar uygulaması

Mesajlar uygulamasına WhatsApp’ta kullanmaya alışık olduğumuz bahsetme ve etiketleme özelliği getiren Apple, uygulamaya dilediğiniz kişilerle olan konuşmalarınızı sabitleme özelliği de getiriyor.

iPhone’a özel çeviri uygulaması

Güncellemenin yeniliklerinden biri de Translate uygulaması oldu. Bu güncelleme sayesinde internet bağlantısı olmasa bile yeni çeviri uygulamasını kullanabileceksiniz. Uygulama açıkken ekranı yan çevirdiğinizde farklı iki dili konuşan insanın iletişim kurmasına fırsat tanıyan arayüze geçebiliyorsunuz. Uygulama şimdilik 11 dil destekliyor ancak bu sayının artması bekleniyor.

Varsayılan uygulamaları değiştirme

iOS 14 güncellemesi sayesinde işletim sisteminin varsayılan uygulamalarını değiştirebileceksiniz. Apple tarafından beklenmeyen ancak kullanıcıları sevindiren bu özellik ile varsayılan e-posta, tarayıcı gibi uygulamaları dilediğiniz gibi değiştirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir