Kapat
Windows hızlandırma yöntemleri
İşletim Sistemleri 104 1

Windows hızlandırma yöntemleri

Düşük özellikli bilgisayarlar, eski anakartlar, eski ramler, eski hard diskler, yetersiz ekran kartları. Bunların hepsi windows işletim sisteminin yavaş çalışmasına sebep olan faktörlerdir. Windows’un sistem ayarları ile bir nebze de olsa windows hızlandırma mümkün. Hemde üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan. Şimdi gelin yıllardır işimize yaran bu basit ama hayat kurtarıcı bilgileri birlikte inceleyelim. Sokağa çıkma yasaklarında ailelerimize veya doğaya kendimizi attığımız şu günlerde bilgisayar ihtiyacı için kenarda bulunan eski laptoplar hayat kurtarıcı olabiliyor. Adından da anlaşılacağı gibi eski olduğu için malesef özellikler düşük kalıyor. İşte tam bu noktada küçük püf noktaları ile sistem performansınızda yüzde otuza varan bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Gelelim yapılacaklara.

Windows hızlandırma için Windows Update kapatılmalı

İlk yapmamız gereken çalıştır kısmına gelerek (bu windows+r tuşuna basılarak yapılıyor) services.msc yazıp enter’a basıyoruz. Burada karşınıza hizmetler çıkacak. Alfabetik olarak inceleyerek kullanmadığınız servise iki kere tıklayarak veya sağ tıklayarak gelen pencereden başlangıç türünü elle seçebilirsiniz. Ama çok dikkatli olmanız lazım. Kullanılan servisleri devre dışı bırakmanız sisteminizin çalışmasını olumsuz etkileyebilir. O yüzden belirttiğimiz özelliklerde işlem yapmanız yeterli olacaktır. Öncelikle ara başlıkta da belirttiğimiz gibi başta Windows Update olmak üzere tüm güncellemeleri devre dışı bırakabilirsiniz. Daha sonra Coğrafi Konum Hizmeti konum hizmetlerinden yararlanmıyorsanız işlemi uygulayabilirsiniz. Dokunmatik Klavyeyi ve El Yazısı Paneli Hizmeti eski laptopta dokunmatik olmadığını varsayarsak devre dışı bırakılabilir. Bazı uygulamalarda manuel tetikleyici, otomatik tetikleyici ibareleri bulunuyor. Bunlar sizin işletim sisteminizdeki komutlarınıza göre hareket eder. Olduğu gibi kalabilir. Burada en önemli olan, sistemi en çok yoran güncelleme servisleridir. Sadece Windows Update (wuauserv) bile performansınızı ciddi anlamda etkiliyor. Buradan hareketle sadece bu servisi kapatmanız bile sisteminizi hızlandıracaktır.

windows hızlandırma services.msc
Windows Update (wuauserv) devre dışı bırakın.

Kayıt defteri denetimi yapmanız çare olacak

İşletim sistemlerinde tüm uygulamaların keylerinin, ayarlarının tutulduğu kayıt defteri de can kurtarıcı olabiliyor. Burada işlem yapmak için Windows ve r tuşuna basarak çalıştırı açmanız gerekiyor. Daha sonra regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini açabilirsiniz. Hassas ayarlar olduğu için bu işlemde 3. Parti bir yazılım kullanmanız daha iyi olacaktır. Her zaman kullandığımız, muhtemelen bilgisayarınızda olduğunu düşündüğümüz CCleaner uygulumasının Kayıt Defteri seçeneğini kullanabilirsiniz. Uygulamayı açın Kayıt Defterine gelin sonra Sorunlar İçin Tarama butonuna tıklayın. Tarama tamamlanıncak Seçili Sorunları Gider seçeneğine gelin. Burada karşınıza kayıt defterinin yedeklenip yedeklenmeyeceğini soruyor. Evet diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

window hızlandırma - regedit
CCleaner ile kayıt defterini düzenleyebilirsiniz.

Bu konuda temel olarak sisteminizi hızlandırmaya yönelik iki ana başlıkta püf noktalarını sunduk sizlere. Aklınıza takılan durumlarda yorumlarla destek alabilirsiniz. Dilerseniz ücretsiz GTA 5 indirmek için ilgili konumuza Ücretsiz GTA 5 yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi de unutmayın. Teknoloman instagram: @teknoloman

“Windows hızlandırma yöntemleri” üzerine 1 yorum

  1. Celal Karakuzu dedi ki:

    Gerçekten ölü bir bilgisayarım vardı şahlanışa geçti konu için çok teşekkür ediyorum. Basit ve etkili yöntem. Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir