Kapat
Windows 10 için Zaman Ayarlı Bilgisayar Kapatma
İşletim Sistemleri 19 0

Windows 10 için Zaman Ayarlı Bilgisayar Kapatma

Gün içerisinde bilgisayarlarımızı iş, oyun, dizi/film izleme ve çok daha fazlası için açık tutuyoruz. Zaman ayarlı bilgisayar kapatma fonksiyonu sayesinde bilgisayarınızın gerekli olmayan saatlerde otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak oldukça kolay.

Zaman ayarlı bilgisayar kapatma işleminin nasıl yapılacağını anlatmadan önce bilgisayarın sürekli açık kalmasının neden zararlı olabileceğini kısaca açıklayalım. Bilgisayarların sürekli açık bırakılması gereksiz elektrik tüketimine yol açsa da asıl sorun bu değildir. Bilgisayarınız sürekli çalıştığında donanımlarınız yıpranmaya devam eder. Bir nevi bileşenlerinizin ömrünü kısaltmış olursunuz.

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda uyku modu yerine tamamen kapatmanız hem enerji tasarrufu sağlayacak hem de bileşenlerinizin ömrünün uzamasında önemli bir rol oynayacaktır. Şimdi anlatacağımız yöntemle bilgisayarınızın kapanmasını istediğiniz zamanı önceden belirleyebilirsiniz.

Zaman Ayarlı Bilgisayar Kapatma Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmanız kod bilgisi vb. gerekmiyor. Bilgisayarınıza kapanma saati tayin etme uygulamaları bulunsa da bunların hiçbirine gerek yok. Birkaç basit işlemle bu eylemi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak bilgisayarın kontrol paneline giriş yapmalısınız. Arama kısmına “cmd” yazarak “Komut İstemi” uygulamasını açın. Windows + R kısayolunu kullanarak da uygulamayı açabilirsiniz.

Kontrol panelini açtıktan sonra aşağıda belirttiğimiz koda ekleme yaparak yapıştırma yapmanız yeterli olacaktır. İlk olarak panele “shutdown -s -f -t” komutunu girin. Sonrasında bilgisayarınızın ne kadar süre geçtikten sonra kapanmasını istiyorsanız saniye cinsinden belirtmeniz gerekiyor.

Örnek kod: shutdown -s -f -t 18000

Komutta gördüğünüz 18000 örnek olarak eklenmiştir, 5 saat 18000 saniyedir. Bu durum kafanızı karıştırmasın. Google üzerinden “5 saat kaç saniyedir?” şeklinde bir arama yaparak koda eklemeniz gereken değeri bulabilirsiniz.

Belirttiğimiz kodu kendi dilediğiniz süreye göre ayarladıktan sonra tek yapmanız gereken “enter” tuşuna olacak. İşlem tamamlandığında sağ alt köşeden bilgisayarın ne zaman kapatılacağına dair bir bildirim alacaksınız. Bu bildirimi aldıysanız işleminiz tamam demektir.

Zaman ayarlı bilgisayar kapatma işlemini iptal etmek isterseniz Komut İstemi uygulamasına “shutdown -a” kodunu girmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayarınızı daha verimli kullanmak için gerekli olan tavsiyelerimizi ve rehber içeriklerimizi kaçırmamak için sosyal medya adreslerimizi takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir