Kapat
vide konferans
İnceleme 35 0

Pandemi boyunca kullanımı artan uygulamalar

Tüm dünyada etkin bir şekilde mücadele eden Koronavirüs pandemisi evde çalışma modellerinin geliştirilmesine sebep oldu. Dünyanın en büyük şirketleri arasında bulunan Twitter bu modele geçişten sonra çalışanlarının pandemi sonrası da evlerinden çalışabileceklerini açıkladı. Birçok ülkede esnek çalışma yöntemlerinin yanında evden çalışma seçeneği de aktif olarak kullanılıyor. Video konferans uygulamaları bu süreçte büyük popülarite kazandı. Türkiye’de bu diğer ülkelere nazaran biraz daha az gözlemlenmekte.

Video konferans lideri  Zoom oldu

Dünya geneline baktığımızda ise evden çalışanların üretkenlik ve erişilebilirlik kategorisindeki mobil uygulamalara rağbet göstermesi bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin karlılık oranlarını ciddi anlamda arttırdı. Pandemi ile birçoğumuzun bildiği ancak kullanmadığı video konferans yöntemi sağlayan uygulamalar bu alanda başı çekti. Öyle ki zoom uygulamaları bunlara en önemli örnek olarak verilebilir. Türkiye’de de bu uygulama pandemi sonucu okulların tatil edilmesi sonucu evlerden devam eden eğitimde öğretmenler ve öğrenciler tarafından kullanılıyor. Bunun yanında birçok sosyal medya şirketi de bu taleplere karşılıksız kalmayarak uygulamalarındaki görüntülü konuşma sınırlarını esneterek daha fazla kişiyle görüşme imkanı sağladı.

Microsoft Teams yükselişe geçti

Birbirinden farklı ve kullanışlı uygulamaları bulunan Microsoft ise Teams uygulamasıyla bu pazarda gelişim gösteren bir başka şirket. Dünyanın ileri gelen teknoloji firmaları arasında başı çeken Bill Gates’in kurduğu Microsoft kullanıcılarının üretkenliğini ve erişebilirliğini baz alan onlarca güzel uygulamaya imza atıyor. Teams ise onlardan sadece birisi. Masaüstü ve mobil seçeneği ile her yerden kesintisiz toplantı, konferans ve arama yapma imkanı veren Teams grup görüşmelerinde Zoom’a alternatif olarak kullanılıyor. Zoom’da yer alan 40 dakika yayın kuralının Teams’te olmaması bu uygulamayı bir adım daha öne çıkarıyor. Microsoft Teams öncelikli olarak şirket içi ilişkileri sağlamak için yazıldıysa da zamanla pandemi dolayısıyla görüntülü görüşmek için dünya genelinde tüm insanların kullanmasıyla yükseliş gösterdi. Microsoft uygulamaları ile de senkronize bir şekilde çalışan bu uygulamanın geleceği daha da parlak görünüyor.  Ama geliştirilmesi gereken bazı noktalar var. Mesela; birden çok ekran paylaşımı özelliği bulunmuyor. Ayrıca bağlantı yetersiz olduğunda kopmaların da meydana gelmesi bazı durumlarda üzücü olabiliyor. Her iki uygulamanın da ücretsiz sürümleri dünya genelinde bir çok kurum ve işletme tarafından kullanılıyor. Detaylı irdelendiğinde iki uygulamayı birbirinden ayıran çok önemli özellikler olması uygulamaların satın alınmasına hatta ikisinin eş zamanlı da kullanılmasına sebep olabiliyor.

Ofis uygulamaları ve egzersiz uygulamaları üst sıralarda

Evden çalışmanın temeli internete dayandığından dolayı kişiler uygulama marketlerinden üretkenlik, erişebilirlik ve ofis uygulamalarını indirerek çalışmaya devam ediyor. Word, Excel gibi ofis paketlerinin yanında evde kalarak spor yapmak isteyenlerin indirdiği egzersiz uygulamalaırı da üst sıralarda yerini alıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi belirtebilir, pandeminin ekonomiye etkilerini incelediğimiz Pandemi süresince Türkiye’de e-ticaret yazımızı okuyabilirsiniz. Bizleri twitter’dan takip etmeyi unutmayın. @teknolomancom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir