Kapat
Huawei P40 İnceleme
İnceleme 94 0

Huawei P40 Detaylı İnceleme

Huawei P40 inceleme yazımızda cihazla ilgili bilmeniz gerekenlere ve telefonun öne çıkan özelliklerine değineceğiz. Cihaz hakkında genel bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımız yaptığımız puanlamaya ve yazımızın sonundaki özet kısmına göz atabilirler.

P40 serisinin gözdesi P40 Pro modeli olsa da bu serinin orijinal telefonu P40’ın da Pro modelinden pek geri kalır yanı bulunmuyor. P40’ın Pro modeline göre iki önemli farkı bulunuyor. Bunların ilki daha düşük fiyat etiketine sahip olması, ikincisi ise cihazın kendisinin daha küçük bir yapıda olması. Bu etkenler P40 modelinin de alıcı bulmasını sağlayacaktır.

Huawei P40 İnceleme: Performans ve Donanım

Ekran büyüklüğü konusunda P40’ın geçtiğimiz yıl çıkış yapan P30 modeliyle aynı olduğunu görüyoruz. Cihazın ekran boyutu 6.1 inç olarak belirtilmiş. Ekranın sol üst tarafına Pro modelinde de olduğu gibi kamera alanı konumlandırılmış. Bu bölge Pro modelinin aksine video oynatma sırasında daha dikkat çekici bir alanda bulunmuyor. Olumsuz bir durum olsa da alışma sürecinden sonra kamera alanı sizi rahatsız etmeyecektir.

Huawei P40 İnceleme

Huawei P40 İnceleme Ekran Kalitesi ve Hoparlör

6.1 inç boyutundaki bu ekran OLED teknolojisine sahip oldukça canlı ve parlak renkler sunan bir panele sahip. Pro modelinde olan HDR10 ve 90Hz yenileme hızı gibi özellikler P40 modelinde bulunmuyor. Ekran boyutu Pro modeline göre daha ufak olduğu için 422 ppi değerine sahip P40, Pro ile aynı piksel yoğunluğunu yakalamayı başarıyor. Cihazın ayarlar menüsünden ekranın sıcaklığını ve renk modunu kişisel zevklerinize göre düzenleyebiliyorsunuz.

Huawei diğer üst segment modellerinde olduğu gibi P40 modelinde de bir adet hoparlöre yer vermiş. Tek hoparlörden pek bir beklentimiz yoktu ancak yüksek ses kalitesi ve şiddetiyle bizleri şaşırttığını rahatça söyleyelim. Netflix veya YouTube videoları izlerken harici bir hoparlör gereksiniminiz olmayacaktır. Cihaz ile beraber kutusundan çıkan kulaklığın gündelik işleriniz için yeterli olduğunu da ekleyelim.

Huawei P40 İnceleme

Huawei P40 İşlemci ve Batarya Performansı

P40’ın Pro modeliyle benzer özelliklerinden biri aynı Kirin 990 işlemciden güç alıyor olmaları. Geçtiğimiz yılın son bahar aylarında tanıtılan işlemci üst segment modellerdeki yerini aldı. Bu işlemci sayesinde telefondan fiyatına ve konumlandırıldığı segmente yakışır performans alabiliyorsunuz. Telefonun hız konusunda P40 Pro modeliyle aynı güçte olduğunu test sonuçlarında da görebiliyoruz.

Huawei P40 ihtiyaç duyduğu enerjiyi 3800 mAh kapasiteli bataryasından karşılıyor. Günlük kullanımda bir günü rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ekran parlaklığını daha düşük seviyede tutarak ortalama 10 saat ekran süresinin üzerine çıkmanız dahi mümkün. Telefonu sadece temel ihtiyaçları için kullananlar ise 2 gün priz arama derdi yaşamayacaktır.

P40’ın rakiplerine hatta kendi serisinden bir modele karşı bile geri kaldığı bir konuya geldik. Cihaz 18W şarj adaptörü ile birlikte geliyor. Oysa ki P40 Lite modelinde bile kutudan 40W şarj adaptörü çıkıyor. Cihazın sahip olduğu bataryaya göre 18W kabul edilebilir bir değer ancak 40W şarj adaptörü tercih edilse daha tatmin edici olurdu. Telefonu yarım saat gibi bir sürede yüzde 50’e kadar doldurabiliyorsunuz. Tam şarj süresi ise ortalama bir buçuk saat diyebiliriz.

P40 kendi fiyat aralığında olan rakip modellerde gördüğümüz kablosuz ve ters kablosuz şarj özelliklerine sahip değil. Bu büyük bir eksi gibi gözükmese de aslında kolaylık sağlayan bir özellik. Kolaylık sağlamasına ek olarak rakip modellerde olup da P40 modelinde bulunmaması ürünü rakiplerinin bir adım gerisine koyuyor.

Huawei P40 İnceleme

Huawei P40 İnceleme: Tasarım

Geçtiğimiz yıl P30 modelinde olduğu gibi P40 modeli de nispeten daha küçük bir telefon kullanmak isteyenleri hedef alıyor. Telefonun elde oldukça şık duruyor ve kolay bir kullanım sunuyor.

P40 modeli tahmin edebileceğiniz gibi P40 Pro’ya göre daha ince, hafif ve daha ufak bir ekrana sahip. Aralarındaki önemli farklardan birisi ise Pro modelinin görüntüsüne şıklık katan kavisli ekranın P40 modelinde bulunmuyor olması. P40 son derece şık bir telefon olsa da düz ekrana sahip olduğunu belirtmeden geçmek istemedik.

Yetersiz sertifikasyon

Cihazın arka tarafı ışığı bir ayna misali yansıtıyor ve güzel görünmesini sağlıyor. Arka yüzey komple cam olduğu için parmak izlerine şimdiden hazır olun. Telefonun sol üst tarafında kalan kamera modülü telefonu yakışıklı gösteriyor olsa da bir hayli çıkıntı yapıyor. Telefonu düz zemine koyduktan sonra kullandığınız cihazın sabit durmadığına şahit olabilirsiniz. Telefonun altında hoparlör, mikrofon, USB-C portu, nano SD kart ve nano SIM kart tepsisi yer alıyor. Telefonun sağ tarafında ise ses açma/kısma tuşlarına ek olarak güç butonu yer alıyor. Güç butonunun üzerine eklenen çizgi sayesinde ses tuşlarıyla karışması engellenmiş.

Üst segment bir telefonda olması gereken IP68 sertifikası bu modelde bulunmuyor. Bunun yerine IP53 sertifikası tercih edilmiş. Bu sertifika cihazın toza ve sıvı sıçramalarına karşı dayanıklı olduğu gösteriyor. P40 Pro modelindeki gibi suya ve toza karşı tam dayanıklılığa sahip değil.

Huawei P40 İnceleme: Yazılım

Telefon Android 10 temelli EMUI 10.1 yüklü şekilde kutusundan çıkıyor. Bildiğiniz gibi Google ve Huawei arasında işler pek iyi gitmiyor. Bu yüzden cihazda Google Play Store yer almıyor. Bunun yerine Huawei tarafından geliştirilen AppGallery mağazasını kullanmanız gerekecek. Android telefonlarında standart olarak gördüğümüz YouTube, Gmail, Google Haritalar gibi Google uygulamaları da bu telefonda kullanılamıyor. Listelediğimiz servislere internet siteleri üzerinden ulaşabiliyorsunuz ancak uygulama tarafında APK dosyalarına yönelmeniz gerekebilir.

Huawei tarafından sunulan AppGallery mağazasında ihtiyacınız olan uygulamaları rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Cihazın arayüzünün de genel olarak kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca telefonda Google Play Store bulunmadığı için insanların düşündüğü kadar da bir problem oluşmuyor.

Huawei P40 İnceleme

Huawei P40 İnceleme: Kamera

Cihazın arka tarafındaki kamera modülünün üzerinde üç farklı lens bulunuyor. Huawei üst segment modellerinde Leica iş birliği ile başarılı sonuçlar alıyor. Huawei P40 ana kamerası 50 megapiksel çözünürlük, optik görüntü sabitleme ve f/1.9 diyafram özelliklerine sahip. 8 megapiksel telefoto lens ve 16 megapiksel ultra geniş açılı lens de ana kameraya destek oluyor.

Telefonun P40 Pro kadar gelişmiş kamera özellikleri yok ama fotoğraf kalitesi konusunda abisinden pek geri kalmıyor. Çekimlerinizde canlı tonlar görmek sizi memnun ediyorsa, P40 ile çektiğiniz fotoğrafları çok seveceksiniz.

Kameranın makro özelliği sayesinde yakın çekimler yapabiliyorsunuz. Makro özelliği olan farklı telefonlar görülen makroda netleme sorunu bu modelde bulunmuyor. Cihazın düşük ışıkta da iyi çekimler yaptığını belirtmezsek haksızlık yapmış oluruz. Gece çekimlerinde ufak tefek manuel ayarlamalar yaparak çekimlerinizi daha iyi hale getirmeniz de mümkün kılınmış.

Öz çekim kamerası ve video kaydı

Telefonun ön tarafında ise 32 megapiksel, f/2.0 diyafram aralığına sahip öz çekim kamerası bulunuyor. P40’ın ön kamerası ile yaptığınız çekimlerin yeterli kaliteyi sunduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Video tarafına geçtiğimizdeyse 4K 60fps kare hızında çekim yapılabildiğini görüyoruz. Kameranın en üst ayarlarda yaptığı çekimler kaliteli olsa da yatay doğrultuda yapılan hareketlerin çekimleri kötü etkilediğini söyleyebiliriz. Bu sorun yazılım güncellemeleriyle ortadan kalkacaktır diye düşünüyoruz.

Huawei P40 İnceleme Özeti

Huawei P40 8499 TL fiyat etiketiyle 12000 TL bandında satılan P40 Pro modeline yakın bir performans sunuyor. Fiyatına göre özelliklerinde bazı eksiklikler olduğunu düşünsek de üst segment telefonlarda olması gereken seviyede kamera, ekran kalitesi ve işlemci performansı vermeyi başarıyor.

Kavisli ekran kullanmak istemeyen ve çok büyük ekranlı telefonları tercih etmek istemeyen kişiler P40 modelini tercih ederek amiral gemisi niteliğinde bir Android telefon sahibi olabilirler. Yazımızda değindiğimiz gibi Google Play Store yokluğunun tahmin edildiği kadar zorluk çıkarmadığını tekrar söyleyelim.

Böylelikle incelememizin sonuna geldik. Yeni akıllı telefon incelemeleri ve rehber içeriklerimiz için sitemizin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir