Kapat
Koronavirüs
e-ticaret 56 0

Koronavirüs e-ticaret hacmini yükseltti

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını birçok sektörde kayıplara sebep olurken bazı sektörlerde aksine büyük kazançlar getirdi. Özellikle hazır giyim işiyle uğraşan büyük firmalar mağazalarını kapatarak online satışa yöneldi. Küçük satıcılar dükkanlarını açık tutmaya devam etti ancak sokağa çıkmayan vatandaşların sayısının büyük çoğunlukta olması onları da eleman çıkartmaya kadar götürdü.

Sokağa çıkma yasaklarında açık olan fırın ve eczacılar bu yasak günlerinde büyük cirolara ulaştı. Yasak öncesi market, manav gibi yerler ise hiç yapamadıkları kadar ciro yaparak talepleri karşılayamaz duruma geldi. Çoğu firma evlere servise başlarken dolayısıyla kargo firmaları da gelirlerini yükseltti.

E-ticarette büyük yükseliş Koronavirüs

2019 yılında yüzde 39 büyüyerek 83.1 milyara ulaşmış, 2020 yılı için hedeflenen rakam da yüzde 40 artış ile 116.3 milyon olarak tahmin ediliyordu. Ancak evde kalan insanların internet üzerinden sipariş vermelerine sebep olan Koronavirüs tahminleri alt üst etti. 2020 için beklenen rakamın yüzde ellileri zorlayacağını tahmin eden uzmanlar, salgın sonrası da e ticaret e alışan kullanıcıların düzenli olarak alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Geleneksel pazarlardan elektronik pazarlara rağbetin arttığı son yıllarda en büyük hacim artışının bu yıl olması bekleniyor. Günümüzde alışverişlerin temel gıda tüketimleri dışında büyük oranda internetten yapılmaya başlaması ilerleyen yıllarda tamamen sanal mağazaların önünü açacak.

Koronavirüs
2019 verilerine göre e-ticaret hacmi yüzde 39 arttı

Salgın süresince en çok talep gören ürünler

Günlük yaşantının yüzde 40 oranında bölümünü evden dışarda geçiren Türk halkı, pandemi sonrası evlere kapandığında evde neler yapabilecekleri hakkında arayışa girdi. Bundan sonraki süreçte ise e-ticarette gözle görülür şekilde artış ortaya çıktı. Peki insanlar neler aldı? Üretkenlik ürünleri başı çekti. El yeteneklerini konuşturan milyonlarca vatandaş hobi ürünlerine rağbet etti. Bunu takip eden hazır giyim, kuru gıda, kitap, oyuncak, hediyelik eşya, kişisel bakım ürünleri gibi kalemler oldu. Öte yandan hayvanseverler de sokakta yaşayan can dostlarını unutmadı. Kedi, köpek mamaları da listede üst sıralarda yerini aldı. Hazır yemekleri bu analizin dışında tuttuğumuzu bilmenizi isteriz.

Yazımız hakkında düşüncelerinizi yorumla belirtmeyi unutmayın. Pandemi hakkında dünya genelinde son durumu takip etmek için Koronavirüs salgını son durum bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bizi instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. @teknoloman

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir