Kapat
Anakart modeli öğrenme
Donanım 10 0

Bilgisayarın Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart modeli öğrenme işlemi gerek bilgisayarınızda bir problem olduğunda gerekse donanım yükseltmesi yaparken uyumluluk kontrolü için gerekli olabiliyor. Bilgisayarınızın anakart modelini öğrenmek için yapmanız gerekenleri sizlere açıklayacağız.

Rehberimizde bilgisayarınızı fiziksel olarak açmaya gerek kalmadan Windows bilgisayarlar için anakart modeli, üretici adı gibi bilgilere nasıl erişebileceğiniz yöntemleri gösteriyoruz. Bu yöntemleri ister masaüstü ister dizüstü bilgisayarınızın anakart bilgileri öğrenme için kullanabilirsiniz.

Anakartların performans ve kullanım alanlarına göre çeşitleri vardır. Dışarıdan bakıldığında çoğu anakart birbirine benzemektedir. Görüntüleri benzer olsa da bu kartların kullanım alanları farklı olabilir. Bu durumda kartın modelini bilmek işleri kolaylaştırıyor. Listelediğimiz yöntemleri kullanarak anakart model numarasını ve ne tür bir anakart kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

Anakart modeli öğrenme neden gerekli?

Bilgisayarınızın sürücülerini güncellemeyi veya RAM, grafik kartı gibi fiziksel donanım yükseltmeleri yapmayı düşünüyorsanız, anakart model numarasını bilmeniz gerekmektedir. Anakart modelini bilmeden doğru sürücü güncellemelerini indiremezsiniz. Yanlış indirdiğiniz sürücüler ise bilgisayarınızda sorunlara yol açacaktır.

İkinci el bir bilgisayar veya donanım alırken de model numarası bilmeniz işinizi kolaylaştırır. Alacağınız ürünlerin uyumluluğunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Donanım alımlarınızı rastgele yapmak daima problemlere yol açar.

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarınızın anakart modelini öğrenebileceğiniz iki farklı yöntem sizlerle.

Sistem bilgilerini kullanın

  • Windows + R kısayolunu kullanarak veya arama kısmına Çalıştır yazarak Çalıştır’ı açın.
  • Karşınıza çıkan ekrana msinfo32.exe yazın ve Tamam tuşuna basın
  • Girdiğiniz komut, Sistem Bilgisi penceresini açar. Burada anakartınızın detaylarını ve modelini görebilirsiniz.

DirectX tanılama aracını kullanın

  • Windows + R kısayolunu kullanarak veya arama kısmına Çalıştır yazarak Çalıştır’ı açın.
  • Karşınıza çıkan ekrana dxdiag yazın ve Tamam tuşuna basın
  • DirectX Tanı Aracı karşınıza çıkacaktır, Sistem sekmesinde anakart modelinizi görebilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde anakart modeli öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz. Açıkladığımız yöntemler tüm Windows versiyonlarında kullanılabilir. Yeni Windows rehberleri ve incelemelerimizi kaçırmamak için sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir