Kapat
Akıllı Telefon Pil Şoklama Nasıl Yapılır
Donanım 13 0

Akıllı Telefon Pil Şoklama Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon pil şoklama işlemi sayesinde pil ömrü azalmış ve şarj dayanma gücünü kaybetmiş pillerin ömrünü biraz da olsa artırmak mümkün olabilir.

Akıllı telefonlarda batarya kapasiteleri geçtiğimiz yıllara göre büyük bir artış gösterdi. Batarya kapasiteleri artış gösteriyor olsa da dayanma süreleri konusunda sıkıntı devam ediyor çünkü kullanılan pil teknolojisinde bir değişiklik yapılmadı. Pillerin kimyasal yaşlanmadan dolayı sıkıntılar yaratması da mümkün olabiliyor.

Akıllı telefon pil şoklama neden yapılır?

Rehberin giriş kısmında durumu biraz açıkladık ancak biraz daha detaylı bilgi verelim. Akıllı telefonlarda bulunan bataryalar zamanla kimyasal olarak yaşlanırlar. Bunun sonucunda pil ömrü sürekli düşüş gösterir. Pil dayanma sürenizin zamanla azaldığını rahatça fark edebilirsiniz.

Yanlış şarj etme ve uzun süreli kullanımlar bu etkiyi tetikler. Telefonunuzu ilk aldığınızda şarjı 2-3 gün giderken, bir yıl sonunda şarjın bir gün dayanmasının en önemli nedeni budur. Batarya gücünü tamamen kaybeden telefonlar şarjın hızlıca azaldığını ve artık kullanılamaz hale geldiğini görebilirsiniz.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda bataryayı atmak yerine akıllı telefon pil şoklama işlemini uygulayabilirsiniz. Bu sayede bataryanız bir süre daha çalışabilir. En kesin çözüm batarya değişimi olsa da fırsatınız yoksa anlatacağımız yöntemi deneyebilirsiniz.

Akıllı Telefon Pil Şoklama Nasıl Yapılır

Pil şoklama malzemeleri

Bu işlem için özel olarak üretilmiş cihazlar mevcut ancak biz anlatacağımız yöntem için gerekli olan malzemeleri listeleyeceğiz.

 • Güvenilir bir markanın 9 voltluk pili
 • Pil ile bağlantı kurmak için gerekli olan standart elektrik kabloları, ince kabloları tercih etmeniz daha iyi olacaktır
 • Elektrik bandı

İhtiyacınız olacak malzemeler sadece bu kadar, bunların haricinde farklı bir araç gerekmiyor. Adaptör olarak telefonun kendi adaptörünü, 9V veya 12V çıkışı olan herhangi bir adaptörü kullanabilirsiniz.

Akıllı telefon pil şoklama nasıl yapılır?

En önemli bölüme geldik. Pil şoklama işleminin neden yapıldığını sizlere açıkladık, şimdi sıra nasıl yapılacağını anlatmaya geldi.

 • İlk önce kablo ve pil bağlantılarını yapın. Pillerin üzerindeki + ve – kutupları için ayrı iki kablo kullanın.
 • Kabloların uç kısımlarını elektrik bandı ile sarın ve pil uçlarını ile bağlantıyı kurun. Bu işlemi yaparken kutuplara dikkat etmeyi unutmayın. Kutup seçimini hatalı yaparsanız kısa devre yaşanır ve bataryanız zarar görebilir.
 • Akıllı telefonunuzdaki bataryayı telefondan ayırın. Telefonunuzun bataryası çıkarılmayan tipte ise teknik servislerden yardım almak zorunda kalabilirsiniz. Kullandığınız modelin bataryasının nasıl çıkarıldığı ile ilgili bir araştırma yapıp, kısa sürede öğrenebilirsiniz.
 • Bataryanızın kutuplarına dikkat ederek, pilden çektiğiniz kablolar ile bağlayın. Pozitif kutup pozitife, negatif kutup negatife gelecek şekilde bağlayın.
 • Bağlantılarınızı bant ile sağlam hale getirin.
 • Akıllı telefonun bataryası bir süre sonra ısınmaya başlayacaktır, bataryanın ısınmaya başladığını hissedince bağlantıyı kesin. Bataryayı tekrar telefona takın.
 • İlk önce şarj durumu yine düşük gözükebilir. Şarj düşük gözüküyorsa, telefonu şarj edin ve tam dolum yaptığınızdan emin olun.
 • İşlem tamam, ilk gün aldığınız performansı alamayacak olsanız da bataryanızı bir süre daha kullanmaya devam edebilirsiniz.

Akıllı telefon pil şoklama tehlikeli bir işlemdir. Bağlantıları düzgün yapacağınızdan emin değilseniz bu işleme girişmenizi tavsiye etmiyoruz. Bataryanın ısındığını tespit edememe gibi bir durumda bataryanın alev alıp, patlamasına neden olabilirsiniz. Bu işlemi yapmayı düşünüyorsanız, gerekli güvenlik önlemlerini almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir